Nagminne zapalenie przyusznic – inaczej świnka, to zakaźna choroba wirusowa występująca w wieku dziecięcym, charakteryzująca się obrzękiem i bolesnością ślinianek, najczęściej przyusznej. Zazwyczaj przebiega z podwyższoną temperaturą. W większości przypadków przebiega łagodnie nie pozostawiając następstw.
Objawy i przebieg świnki
U niektórych dzieci może dojść do powikłań, do których zaliczamy:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (o stosunkowo łagodnym przebiegu),
- zapalenie najądrzy i jąder (jeśli świnka wystąpi po okresie dojrzewania może prowadzić do niepłodności),
- zapalenie trzustki,
- uszkodzenie nerwu słuchowego (mogące prowadzić do zwykle jednostronnej utraty słuchu).
W rzadkich przypadkach dochodzi do:
- zapalenia jajników,
- tarczycy
- stawów.
Powikłania świnki występują najczęściej na początku choroby, wraz z pojawieniem się obrzęku ślinianki.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć świnkę
Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga dziecko, u którego stwierdzono objawy świnki oraz dodatkowo występują: 1. wymioty, bóle głowy, zaburzenia świadomości lub 2. pojawił się ból i obrzęk jądra, lub 3. silny ból górnej części brzucha i nasilone wymioty.
Leczenie świnki
Leczenie świnki jest objawowe, natomiast w przypadku podejrzenia powyższych powikłań należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Profilaktyka polega na izolacji dziecka chorego na świnkę przez 21 dni. Ze względu na ryzyko powikłań świnki zalecane jest szczepienie wszystkich zdrowych dzieci w 13 miesiącu życia szczepionką potrójną – skierowaną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Natomiast w 7 roku życia, kiedy zgodnie z kalendarzem szczepimy tylko przeciwko odrze, zaleca się aby we własnym zakresie kupić szczepionkę potrójną, taką jak w 13 miesiącu zycia i zabezpieczyć dziecko ponownie.