Od wielu lat firmy farmaceutyczne próbują stworzyć skuteczną szczepionkę zabezpieczającą przed zakażeniami meningokokowymi (bakterie meningokoki).
Szczepienie na meningokoki - Objawy i przebieg
Bakteria Neisseria meningitidis, zwana popularnie meningokokiem, występuje w postaci 13 różnych serotypów. Z powodu tej różnorodności budowy antygenów bakteryjnych, stworzenie szczepionki skutecznie zabezpieczającej przed zakażeniem wszystkimi serotypami jest bardzo trudne.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Przedyskutuj ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym kwestię ewentualnego szczepienia dziecka przeciwko meningokokom. Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ żadna z dostępnych obecnie szczepionek meningokokowych nie zapewnia w pełni skutecznego uodpornienia. Nawet najnowsze, najbardziej skuteczne szczepionki tetrawalentne, dają odporność tylko przeciwko czterem serotypom: A, C, Y i W-135.
Nadal nierozwiązanym problemem pozostaje jednak zakażenie typem B, który w Polsce (podobnie jak w całej Europie), odpowiada za większość zachorowań na meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Specyfika budowy antygenów typu B powoduje, że jak dotąd nie udało się wyprodukować skutecznej szczepionki przeciwko temu serotypowi, a szacuje się, że serotyp B może odpowiadać nawet za 70-80% zakażeń w naszym kraju. Serotyp C dominuje jedynie w lokalnych zachorowaniach o charakterze epidemicznym.
Zasadniczo inna sytuacja występuje w USA, gdzie cztery serotypy zawarte w nowych szczepionkach (A, C, Y i W-135) odpowiadają za około 75% zakażeń u dzieci. Z tego powodu w USA zaleca się obecnie rutynowe szczepienie dzieci przeciwko zakażeniom meningokokowym.
Szczepienie na meningokoki - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Ewentualne szczepienie musi być uzgodnione z lekarzem i skoordynowane z obowiązującym kalendarzem szczepień. Szczepionka jest tylko na receptę.