Reklama:

Szczepionki skojarzone - na czym polegają?

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Szczepionki skojarzone - na czym polegają?

ojoimages

Szczepienie

Szczepionkami skojarzonymi (poliwalentnymi) nazywa się szczepionki zawierające w swoim składzie więcej niż 1 antygen i uodparniające przeciwko więcej niż 1 chorobie.

Reklama:

Szczepionki skojarzone - Objawy i przebieg

Wprowadzenie szczepionek skojarzonych jest dużym osiągnięciem firm farmaceutycznych, ponieważ dzięki nim jest możliwe uodpornienie przeciwko wielu chorobom przy pomocy jednego zastrzyku, co zwłaszcza u dzieci jest bardzo ważne. Badania naukowe dowodzą, że szczepionki skojarzone są tak samo skuteczne jak parokrotne podawanie różnych szczepionek pojedynczych. Stosowanie szczepionek skojarzonych nie jest związane z istotnie większym nasileniem objawów ubocznych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Planując szczepienia swojego dziecka zapytaj pediatry o możliwość oszczędzenia dziecku wielu zastrzyków poprzez zastosowanie nowoczesnych szczepionek skojarzonych. Wiele szczepionek skojarzonych nie jest refundowana (wymagają dopłaty ze strony rodziców), ale są one godne polecenia.

W chwili obecnej najpopularniejsze szczepionki skojarzone to zestawy uodparniajace przeciwko:

Ta ostatnia szczepionka może być wzbogacona o antygeny polio (poczwórna) lub polio i Haemophilus influenzae (pięciokrotna). Istnieją już nawet szczepionki jednocześnie zapobiegające sześciu różnym chorobom (błonica, krztusiec, tężec, polio, Haemophilus influenzae oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B). Szczepiąc dziecko przeciwko zapaleniu wątroby typu B można zamiast rutynowo stosowanego Euvaxu zakupić szczepionkę podwójną, dodatkowo chroniącą przeciwko zapaleniu wątroby typu A.

Szczepionki skojarzone - Leczenie

Jeżeli możliwości finansowe rodziców pozwalają, szczepienia skojarzone są wartościową alternatywą dla rutynowych szczepień ochronnych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: