Reklama:

Trzycyfrowy wynik OB

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Trzycyfrowy wynik OB

ojoimages

Badanie próbek

OB „trzycyfrowe” to popularne określenie wyniku OB przekraczającego 100 mm na godzinę.

Reklama:

Trzycyfrowy wynik OB - Objawy i przebieg

U zdrowego dziecka OB nie powinno przekraczać 10 mm na godzinę. W typowych infekcjach wieku dziecięcego OB podwyższa się, zwykle do 30-50 mm na godzinę. Natomiast OB bliskie lub przekraczające 100 mm jest objawem bardzo niepokojącym, bowiem wynik taki z dużym prawdopodobieństwem świadczy o ryzyku poważnej choroby, mogącej nawet zagrażać życiu dziecka.

Przy OB „trzycyfrowym” należy w szczególności brać pod uwagę trzy grupy schorzeń: ciężkie infekcje (ciężkie zapalenia płuc, zapalenia nerek, zapalenia kości i stawów, posocznica), choroby nowotworowe (białaczka, chłoniak) oraz tzw. układowe choroby tkanki łącznej (toczeń trzewny, zapalenie skórno-mięśniowe i inne).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli w ramach badań wykonywanych u Twojego dziecka wykazano OB bliskie lub przekraczające 100 mm po godzinie, pilnie skonsultuj się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Najprawdopodobniej będzie konieczna diagnostyka szpitalna. Uwaga! Przy oznaczaniu OB zdarzają się błędy laboratoryjne - źle przygotowana rurka do OB może dać znacznie podwyższony wynik u zupełnie zdrowego pacjenta. Przy zaskakująco wysokim wyniku OB, nie pasującym do stanu dziecka, zawsze warto powtórzyć badanie.

Trzycyfrowy wynik OB - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: