Reklama:

Ukąszenie przez kleszcza - co zrobić?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ukąszenie przez kleszcza - co zrobić?

PantherMedia

Jesienny spacer

Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka - wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.

Reklama:

Ukąszenie przez kleszcza - Objawy i przebieg

Mam kleszcza, co dalej?

Najczęstszym następstwem ugryzienia przez kleszcza jest odczyn miejscowy – zaczerwienienie i obrzęk, który następnie może przejść w odczyn ogólny pod postacią gorączki. Jeśli w skórze pozostanie oderwana część kleszcza może powstać miejscowe zgrubienie skóry z przewlekłym odczynem zapalnym zwane ziarniniakiem kleszczowym.

Borelioza - podstatowe informacje

Przeniesienie przez kleszcza krętków Borrelia może doprowadzić do wystąpienia przewlekłej choroby bakteryjnej zwanej boreliozą.

Charakteryzuje się ona pojawieniem się w miejscu ukąszenia kleszcza rozszerzającego się, wędrującego rumienia, któremu mogą (ale nie muszą...) towarzyszyć objawy ogólne, takie jak: wysoka gorączka, wymioty, bóle stawowe i mięśniowe.

Objawy ustępują samoistnie nawet pomimo braku leczenia, ale po kilku tygodniach spokoju może nastąpić okres przewlekłych objawów stawowych oraz zaburzeń układu nerwowego (nawet pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

Ukoszęnie przez kleszcza po latach

Po kilku latach pacjent może mieć utrwalone (nieodwracalne) objawy stawowe lub niedowłady czy porażenia. Wirusowe kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu przebiega z objawami pod postacią sztywności karku, bólów głowy, wymiotów i zaburzeń świadomości.

W Polsce występuje endemicznie w niektórych rejonach leśnych np. w okolicach Białowieży oraz w Polsce południowo-zachodniej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj się z lekarzem gdy Twoje dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza i nie został on usunięty w całości lub gdy po pewnym czasie od ugryzienia pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy. Zwykle konieczne jest leczenie antybiotykiem. Aby zapobiec rozwojowi boreliozy należy bezwzględnie przestrzegać zalecenia podawania antybiotyku przez okres co najmniej 14-21 dni.

Ukąszenie przez kleszcza - Leczenie

Kleszcza widocznego na skórze należy usunąć delikatnie szczypczykami, zwracając uwagę, aby nie pozostała część gębowa. Według niektórych poradników najlepiej zrobić to ruchem lekko okrężnym, przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce następnie zdezynfekować roztworem alkoholu.

Odpadnięcie kleszcza lub łatwe jego usunięcie wspomaga pokrycie go żółtą wazeliną lub inną gęstą masą (może być margaryna), ale metoda ta jest kontrowersyjna ponieważ kleszcz dusząc się pod grubą warstwą tłuszczu wydala na zewnątrz zawartość swojego przewodu pokarmowego.

Jeżeli kleszcz jest nosicielem krętka Borrelia, skutkiem może być zwiększone ryzyko zakażenia się dziecka, ponieważ Borrelia bytuje właśnie w przewodzie pokarmowym kleszczy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: