Zwiększona ilość wydzieliny pochwowej pojawiająca się w okresie ciąży.
Upławy w ciąży - Objawy i przebieg
Ciąża jest stanem, w którym na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety zmienia się środowisko pochwy. Może dojść do zaburzeń biocenozy pochwy, co powoduje zwiększone ryzyko infekcji pochwy. Ze względu na silniejsze ukrwienie tkanek, gruczoły śluzowe wydzielają zwiększoną ilość śluzu, co objawia się pojawieniem obfitszej wydzieliny pochwowej. Jest ona najczęściej bezbarwna, jasnożółta bądź biaława o łagodnym zapachu lub bezwonna, konsystencją przypominająca śluz pojawiający się podczas jajeczkowania bądź podniecenia seksualnego. Najczęściej nie stanowi ona wówczas patologii i nie zagraża dalszemu prawidłowemu przebiegowi ciąży.
Jeżeli jednak upławy mają inną barwę, konsystencję bądź przykry zapach świadczyć to może o pojawieniu się infekcji, która u kobiet ciężarnych może mieć bardzo przykre następstwa. Nieleczona infekcja pochwy może bowiem być przyczyną zakażenia dolnego bieguna jaja płodowego doprowadzając do poronienia, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód oraz porodu przedwczesnego.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli wydzielina z pochwy zmieni zabarwienie, zapach lub stanie się gęsta czy pienista, a do tego dołączy się świąd, pieczenie czy też stan podgorączkowy czy gorączka należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rozwój infekcji zagraża bowiem dalszemu prawidłowemu przebiegowi ciąży i w związku z tym odpowiednio wcześnie wprowadzone leczenie może temu zapobiec. Lekarz może zlecić badania dodatkowe jak np. badanie bakteriologiczne pochwy i wprowadzi kurację odpowiednią do otrzymanego wyniku.
Upławy w ciąży - Leczenie
Aby zmniejszyć ryzyko infekcji pochwy niezbędna jest odpowiednia higiena intymna. Unikanie obcisłej bielizny, płynów do kąpieli czy też mydeł zapachowych do podmywania pozwoli zmniejszyć ryzyko podrażnień w okolicach sromu i pochwy, które mogą być przyczyną wtargnięcia drobnoustrojów chorobotwórczych powodujących stany zapalne. Jeżeli wydzielina z pochwy jest bardzo obfita, lecz nie wykazuje cech zakażenia, należy używać wkładek higienicznych i nosić przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. Warto również wprowadzić odpowiednią dietę ubogą w cukry, stanowiące pożywkę dla bakterii, oraz spożywanie większej ilości jogurtów zawierających żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego, których odpowiednia ilość wpłynie korzystnie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.