Reklama:

Upławy w ciąży - co robić?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Upławy w ciąży - co robić?

ojoimages

Zaawansowana ciąża

Zwiększona ilość wydzieliny pochwowej pojawiająca się w okresie ciąży.

Reklama:

Upławy w ciąży - Objawy i przebieg

Ciąża jest stanem, w którym na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety zmienia się środowisko pochwy. Może dojść do zaburzeń biocenozy pochwy, co powoduje zwiększone ryzyko infekcji pochwy. Ze względu na silniejsze ukrwienie tkanek, gruczoły śluzowe wydzielają zwiększoną ilość śluzu, co objawia się pojawieniem obfitszej wydzieliny pochwowej. Jest ona najczęściej bezbarwna, jasnożółta bądź biaława o łagodnym zapachu lub bezwonna, konsystencją przypominająca śluz pojawiający się podczas jajeczkowania bądź podniecenia seksualnego. Najczęściej nie stanowi ona wówczas patologii i nie zagraża dalszemu prawidłowemu przebiegowi ciąży.

Jeżeli jednak upławy mają inną barwę, konsystencję bądź przykry zapach świadczyć to może o pojawieniu się infekcji, która u kobiet ciężarnych może mieć bardzo przykre następstwa. Nieleczona infekcja pochwy może bowiem być przyczyną zakażenia dolnego bieguna jaja płodowego doprowadzając do poronienia, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód oraz porodu przedwczesnego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli wydzielina z pochwy zmieni zabarwienie, zapach lub stanie się gęsta czy pienista, a do tego dołączy się świąd, pieczenie czy też stan podgorączkowy czy gorączka należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rozwój infekcji zagraża bowiem dalszemu prawidłowemu przebiegowi ciąży i w związku z tym odpowiednio wcześnie wprowadzone leczenie może temu zapobiec. Lekarz może zlecić badania dodatkowe jak np. badanie bakteriologiczne pochwy i wprowadzi kurację odpowiednią do otrzymanego wyniku.

Upławy w ciąży - Leczenie

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji pochwy niezbędna jest odpowiednia higiena intymna. Unikanie obcisłej bielizny, płynów do kąpieli czy też mydeł zapachowych do podmywania pozwoli zmniejszyć ryzyko podrażnień w okolicach sromu i pochwy, które mogą być przyczyną wtargnięcia drobnoustrojów chorobotwórczych powodujących stany zapalne. Jeżeli wydzielina z pochwy jest bardzo obfita, lecz nie wykazuje cech zakażenia, należy używać wkładek higienicznych i nosić przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. Warto również wprowadzić odpowiednią dietę ubogą w cukry, stanowiące pożywkę dla bakterii, oraz spożywanie większej ilości jogurtów zawierających żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego, których odpowiednia ilość wpłynie korzystnie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: