Reklama:

Wszawica u dzieci - wstydliwy temat - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wszawica u dzieci - wstydliwy temat - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Dziecko uczestniczące w kłótni dorosłych

Większość osób uważa, że obecność u dzieci wszy wynika z brudu, niedożywienia oraz zaniedbania. Jest to bardzo błędny pogląd! Wszy mogą pojawić się u dziecka, które zawsze jest czyste a jego dom i otoczenie bardzo zadbane. Wszawica bardzo często pojawia się w żłobkach, przedszkolach, szkołach, na obozach oraz koloniach. Jest tam duże skupisko dzieci, a co za tym idzie ogromne możliwości zarażania się tym pasożytem. Bytuje on na owłosionej skórze głowy bez względu na długość, gęstość czy czystość włosów. Niestety przed atakiem tych nieprzyjemnych pasożytów nie uchronimy dziecka przy pomocy regularnego mycia włosów.

Wesz ma zdolność do złożenia około 10 jajeczek (gnid) każdego dnia co oznacza, że bardzo szybko się mnoży. Żyje około 10 dni a na jej miejsce wykluwają się kolejne osobniki. Jest zdolna do przeżycia np. na ręczniku bądź pościeli około 48 godzin.  
 

Reklama:

Objawy i przebieg wszawicy u dziecka

Co zrobić gdy nasze dziecko ma wszawicę?

Pamiętajmy o tym, że wszawica to nie koniec świata. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty, które skutecznie zwalczają wszy. Nie zawsze konieczne jest także obcięcie dziecku włosów. Ważne jest to by do czasu całkowitego pozbycia się wszy dziecko przebywało w domu. Rodzice nie powinni wstydzić się powiadomić żłobek czy przedszkole. W ten sposób zapobiegną dalszemu roznoszeniu się tych nieprzyjemnych pasożytów.

Ugryzienie wszy prowadzi do rozwoju nieprzyjemnego świądu. Na skórze dziecka pojawiają się różowe bądź czerwone plamki. Co ważne dziecko dość często drapie się po główce, a co ważne uskarża się, że swędzi bądź piecze je skóra głowy. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej sprawdzić włoski dziecka. Najprawdopodobniej zobaczymy na jego główce gnidy a na końcach włosów poprzyczepiane wszy.  W takiej sytuacji trzeba działać natychmiast! W aptece dostępne są szampony, pianki oraz płyny, które zawierają silne substancje chemiczne lub składniki roślinne skutecznie zwalczające wszy. Należy bardzo dokładnie wymyć główkę dziecka po czym można wyczesać włoski za pomocą grubego grzebienia. Wszy powinny same wyginąć. Konieczne jest także codzienne oglądanie główki dziecka np. przed snem w celu sprawdzenia czy wszystkie pasożyty zostały zabite. Ważne jest także to by dokładnie przejrzeć wszystkich domowników oraz starannie posprzątać mieszkanie. Kluczową kwestia jest wymiana pościeli, ręczników a nawet dokładnie wytrzepanie dywanów.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: