Reklama:

Wysiękowe zapalenie opłucnej u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wysiękowe zapalenie opłucnej u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pantherstock

Chore dziecko

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, czym jest opłucna. Jest to wąska szczelina (pomiędzy opłucną płucną a opłucną ścienną), w której znajdują się niewielkie ilości płynu surowiczego. Jego rolą jest zwilżanie ocierających się o siebie blaszek podczas oddychania. Wysiękowe zapalenie opłucnej związane jest z gromadzeniem się wysięku w jamie opłucnej. Powstały wysięk, w wysiękowym zapaleniu opłucnej, wchłania się bardzo wolno. Niestety jego resztki łącznotkankowe, tworzą zrosty opłucnej. W większości przypadków choroba ta jest powikłaniem, objawem innej choroby (zapalenie płuc, gruźlica, choroba nowotworowa, przewodu pokarmowego) bądź występuje przy niewydolności serca czy nerek. Choroba ta wymaga leczenia, pacjent jest hospitalizowany.

Reklama:

Objawy i przebieg wysiękowego zapalenia opłucnej u dzieci

Objawy zapalenia opłucnej

Objawy zapalenia opłucnej, pojawiają się u dzieci nagle i niespodziewanie. Początkowo pojawia się ból, który ma charakter kłujący oraz ostry, w obrębie klatki piersiowej. Ból ten nasila się podczas kaszlu, kichania, przy skłonach, śmiechu czy skręcaniu tułowia. Nasila się także podczas wdechu. Dziecko najczęściej układa się na stronie chorej i stara się nie oddychać (wstrzymuje oddech), gdyż nie odczuwa wtedy bólu. Wraz z narastaniem wysięku, objawy bólowe ustępują, pojawiają się duszności, problemy z nabraniem powietrza, oddech staje się bardzo spłycony i przyspieszony. U dzieci widoczna jest zmiana pozycji ciała podczas chodzenia (przechylenie w jedną stronę).

Diagnostyka i leczenie zapalenia wysiękowego opłucnej

W przypadku podejrzenia zapalenia opłucnej wykonywane jest badanie pacjenta oraz RTG klatki piersiowej. Zdarza się tak, iż pacjent kierowany jest na badanie TK lub MRI. Wykonanie punkcji jamy opłucnej pozwala na ostateczne postawienie diagnozy. W przypadku nagromadzenia się dużej ilości płynu, konieczne jest wykonanie nakłucia i/lub drenażu. Leczenie choroby jest zależne od przyczyny, która ją wywołała. Dziecko powinno być dodatkowo odpowiednio układane. Kluczową rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: