Reklama:

Zachłyśnięcie ciałem stałym - co zrobić

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zachłyśnięcie ciałem stałym - co zrobić

ojoimages

Niemowlę

Jest to przedostanie się ciała stałego do dróg oddechowym z ich zatkaniem co prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia. Najczęściej zdarza się podczas jedzenia lub w przypadku najmłodszych dzieci, podczas zabawy drobnymi elementami zabawek.

Reklama:

Zachłyśnięcie ciałem stałym - Objawy i przebieg

Nagle, zazwyczaj podczas jedzenia, dziecko krztusi się, przestaje oddychać, sinieje i traci przytomność. Przy całkowitym zatkaniu dróg oddechowych po kilku minutach dochodzi do zatrzymania akcji serca i do śmierci. W łagodniejszych przypadkach występuje tylko nasilony, uporczywy kaszel i duszność, bez utraty przytomności.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomoc lekarską (zespół reanimacyjny pogotowia ratunkowego) należy wezwać zawsze gdy istnieje podejrzenie zachłyśnięcia, jednak podstawą działania jest szybkie udzielenie pomocy nawet przez osobę bez wykształcenia medycznego. W wielu przypadkach tylko to może uratować dziecku życie!

Zachłyśnięcie ciałem stałym - Leczenie

Pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia ciałem stałym wygląda następująco: Małe dziecko lub niemowlę układamy sobie na kolanach z głową skierowaną w dół lub podnosimy za nogi i uderzamy je pomiędzy łopatki. Sprawdzić palcem, czy w jamie ustnej nie zalegają żadne resztki blokujące przepływ powietrza. Jeśli ciało obce znajduje się w górnej części gardła można spróbować wyjąć je palcem. U starszych dzieci i dorosłych wykonujemy tzw. rękoczyn Heimlicha, który polega na opasującym chwyceniu pacjenta od tyłu, na granicy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Jedną dłoń zaciskamy w pięść i opieramy pod dolną część mostka, drugą dłoń układamy na pięści. Mocno zaciskamy ręce i staramy się pchnąć pięść kilka razy pod mostek w kierunku głowy. Celem tego rękoczynu jest gwałtowne zwiększenie ciśnienia w drogach oddechowych, co umożliwia niekiedy odkrztuszenie ciała obcego. W razie potrzeby manewr powtarzamy nawet 10 razy. Pomocne może być sztuczne oddychanie metodą usta-usta (objąć swoimi ustami usta i nos dziecka lub w przypadku dziecka starszego objąć tylko usta i zatkać nos palcami). Jeśli pomimo pomocy nie udało się usunąć z dróg oddechowych ciała obcego a dziecko wciąż nie oddycha, doraźnym ratunkiem pozostaje ominięcie przeszkody w drogach oddechowych poprzez nakłucie tchawicy w okolicy zagłębienia nad mostkiem za pomocą igły o grubym świetle. Wzywając pogotowie ratunkowe należy podkreślić konieczność szybkiego przyjazdu zespołu reanimacyjnego, a nie ogólnego zespołu wyjazdowego. Nawet gdy zachłyśnięcie było łagodne (bez utraty przytomności) - należy wezwać lekarza. Objawy skurczu dróg oddechowych lub ciężkiego zapalenia płuc mogą rozwinąć się dopiero po pewnym czasie od zachłyśnięcia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: