Jest to reakcja błony śluzowej jamy ustnej na toczący się stan zapalny. Zapalenie jamy ustnej może być związane z przewlekłym procesem chorobowym (cukrzycą, chorobami metabolicznymi, endokrynologicznymi, immunologicznymi, nowotworowymi) ale najczęściej przyczyną jest ostra reakcja miejscowa związana z lokalnym zakażeniem (wirusowym, grzybiczym czy bakteryjnym).
Objawy i przebieg zapalenia jamy ustnej
U dziecka w przebiegu choroby (zazwyczaj gorączkowej) pojawia się obrzęk i zaczerwienienie jamy ustnej oraz bolesność, występująca przede wszystkim podczas jedzenia. Często, jeśli przyczyną jest wirus opryszczki, występuje ból, zaczerwienienie dziąseł oraz charakterystyczne drobne, bolesne pęcherzyki, pękające w ciągu kilku godzin i pozostawiające nadżerki.
U noworodków najczęściej występuje pleśniawkowe zapalenie jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki, charakteryzujące się białymi nalotami podobnymi do kożucha mleka na języku i podniebieniu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie jamy ustnej
Konsultacja z lekarzem jest wskazana, gdy Twoje dziecko skarży się na ból buzi przy jedzeniu a w jamie ustnej obecne są nadżerki lub białawe naloty na dziąsłach, języku, wewnętrznej stronie policzków i podniebieniu. U niemowlęcia objawem niepokojącym jest drażliwość przy karmieniu i niechęć do ssania.
Leczenie zapalenia jamy ustnej
Leczenie domowe można stosować w przypadku niewielkich zmian, głównie o charakterze pleśniawek u noworodka, które można pędzlować roztworem kwasu bornego (preparat gotowy o nazwie Aphtin – dostępny bez recepty) lub fioletem gencjany (także dostępny bez recepty).
U starszych dzieci, przy dobrym stanie ogólnym i niewielkich zmianach w jamie ustnej, można stosować dostępne bez recepty preparaty typu Tantum Verde, Strepsil, Tymsal czy Neo-Angin. Ze względu na możliwe ogólnoustrojowe przyczyny stanu zapalnego jamy ustnej w większości przypadków, dziecko powinien jednak zbadać lekarz.