Bardzo często zdarza się, że nasza pociecha wraca z przedszkola bądź ze szkoły i uskarża się na ból, swędzenie bądź szczypanie oczu. Bardzo często może temu towarzyszyć zaczerwienienie bądź ropna wydzielina w kąciku oka. Przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele - od urazów, zadrapań czy tarcia oczu przez dziecko. Wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty bardzo często atakują oczy naszych dzieci, czego konsekwencją jest infekcja.
Objawy i przebieg zapalenia spojówek u dzieci
U dzieci bardzo często dochodzi do różnego rodzaju stanów infekcyjnych oczu. Nie jest o to trudno zwłaszcza podczas zabawy w przedszkolu, biegania na dworze, grania w piłkę czy zabawy w piaskownicy. Jeśli nasza pociecha ma zaczerwienione i podrażnione oko to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem spojówek. Wywołują je wirusy lub bakterie. Ważne jest także to, że pojawia się ono podczas infekcji górnych dróg oddechowych i podczas kataru. W przypadku zauważenia u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do okulisty. Włączone powinno zostać leczenie (krople do oczu bądź maści), które należy stosować zgodnie z zaleceniami okulisty.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie spojówek u dzieci
Nigdy nie należy lekceważyć u dziecka bólu oka, swędzenia, szczypania, zaczerwienienia, przekrwienia czy widocznych w nich wylewów. W przypadku gdy dziecko uskarża się, że gorzej widzi, nie widzi wcale czy boli go głowa powinniśmy natychmiast udać się do okulisty bądź jechać na pogotowie ratunkowe. Może to bowiem świadczyć o tym, że doszło do poważnego uszkodzenia oka.
Leczenie zapalenia spojówek u dzieci
Pamiętajmy także, że stany zapalne spojówki czy jęczmienie na oku u dziecka wymagają specjalistycznego leczenia. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań.