Zapalenie ucha środkowego jest jedną z chorób, które bardzo często dotykają dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym). Szczególnie duża liczba zachorowań ma miejsce u dzieci do ok. 3go roku życia. U dzieci starszych zachorowalność na zapalenie ucha środkowego znacznie maleje (zauważalne jest to już u siedmiolatków). W większości przypadków (ok. 90-95%) choroba ta poprzedzona jest infekcją górnych dróg oddechowych (najczęściej jest to stan zapalny krtani bądź gardła). Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest bardzo wiele a jego objawy utrudniają sprawne funkcjonowanie dziecka w ciągu dnia oraz spokojny sen w nocy. Pamiętajmy o tym by nie bagatelizować już pierwszych objawów bólu ucha u dziecka. Stan zapalny ucha rozwija się zawsze bardzo szybko!
Jakie są przyczyny rozwoju zapalenia ucha środkowego u dzieci? Jakie objawy towarzyszą naszemu dziecku? Czy zapalenie ucha środkowego u dzieci wymaga leczenia? Co zrobić by nie doszło do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia dziecka powikłań?
Objawy i przebieg zapalenia ucha środowego u dziecka
Przyczyny oraz objawy zapalenia ucha środkowego u dzieci Przyczyn rozwoju zapalenia uch środkowego u dzieci jest bardzo wiele.
Za jego rozwój odpowiadają m. in.:
- dwa gatunki bakterii (Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae)
- nieprawidłowa budowa podniebienia
- brak dojrzałości układu immunologicznego (odpornościowego)
- przerost migdałków
- alergia
- refluks żołądkowo- przełykowy
- zbyt szeroka, źle wykształcona trąbka słuchowa
- niewłaściwe, zbyt długie używanie smoczka
- uczęszczanie do żłobka oraz przedszkola
- wiek poniżej 2go roku życia
- palenie papierosów przez rodziców
- różnego rodzaju predyspozycje genetyczne
Zapadalność na zapalenie ucha środkowego ma miejsce najczęściej w okresie jesienno- zimowym. Dzieci zwłaszcza w przedszkolu „wymieniają się” różnego rodzaju bakteriami co sprzyja dużej zachorowalności.
Objawami charakterystycznymi dla zapalenie ucha środkowego jest silny ból, płacz, gorączka, zaburzenia snu, niechęć do zabawy, trzymanie się za ucho, ból głowy, biegunka, nudności, wymioty oraz niepokój.
Leczenie zapalenia ucha środowego u dziecka
W przypadku gdy zauważymy u naszej pociechy wyżej opisane objawy powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. W większości przypadków, konieczne będzie włączenie antybiotyku. Nie leczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do bardzo poważnych powikłań takich jak: niedosłuch, niedowład, porażenie obwodowe nerwu twarzowego czy ropień mózgu.