O zaparciach mówimy, jeżeli dziecko oddaje twarde stolce z częstością 2 lub mniej stolców na tydzień. Zaparciami należy nazwać również stan, w którym częstotliwość defekacji jest prawidłowa, ale większość stolców jest twardych i oddawanych z dużym wysiłkiem.
Objawy i przebieg zaparć stolca
Istnieje bardzo wiele przyczyn zaparć u dzieci. Najczęstszymi przyczynami są:
- nieprawidłowa dieta,
- siedzący tryb życia,
- stres szkolny
- powtarzające się świadome powstrzymywanie się od oddawania stolca (np. gdy dziecko wstydzi się, lub z przyczyn higienicznych nie chce pójść do ubikacji w szkole lub przedszkolu), prowadzące do powstania tzw. zaparć nawykowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaparcia stolca
Konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym wymagają dzieci, u których zaparcia utrzymują się pomimo stosowania opisanego poniżej leczenia domowego.
Leczenie zaparć stolca
U dziecka z zaparciami należy dokładnie przeanalizować jego codzienną dietę. Następnie na okres paru tygodni wyeliminować z diety słodycze i czekoladę, zmniejszyć ilość pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu (chipsy!!), a zwiększyć spożycie tzw. pokarmów bogatoresztkowych zawierających więcej błonnika (ciemne pieczywo, kasza, świeże owoce i warzywa).
Należy dbać o regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków, z maksymalnym ograniczeniem czarnej herbaty, coca-coli itp.
W razie potrzeby leczeniem wspomagającym pierwszego rzutu są syropy zawierające laktulozę (Duphalac, Lactulosum, Normalac) lub preparaty zawierające makrogol (Forlax). Jeżeli zaparcia były długotrwałe, dziecko ma zwykle dużo zalegających mas kałowych w jelicie grubym. W takiej sytuacji leczenie należy rozpocząć od ich ewakuacji doodbytniczymi wlewkami czyszczącymi (Enema). Bardzo przydatne jest zwiększenie aktywności fizycznej.