Reklama:

Zaparcia stolca u dziecka starszego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Zaparcia stolca u dziecka starszego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Smutne dziecko

O zaparciach mówimy, jeżeli dziecko oddaje twarde stolce z częstością 2 lub mniej stolców na tydzień. Zaparciami należy nazwać również stan, w którym częstotliwość defekacji jest prawidłowa, ale większość stolców jest twardych i oddawanych z dużym wysiłkiem.

Reklama:

Objawy i przebieg zaparć stolca

Istnieje bardzo wiele przyczyn zaparć u dzieci. Najczęstszymi przyczynami są:

  • nieprawidłowa dieta,
  • siedzący tryb życia,
  • stres szkolny
  • powtarzające się świadome powstrzymywanie się od oddawania stolca (np. gdy dziecko wstydzi się, lub z przyczyn higienicznych nie chce pójść do ubikacji w szkole lub przedszkolu), prowadzące do powstania tzw. zaparć nawykowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaparcia stolca

Konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym wymagają dzieci, u których zaparcia utrzymują się pomimo stosowania opisanego poniżej leczenia domowego.

Leczenie zaparć stolca

U dziecka z zaparciami należy dokładnie przeanalizować jego codzienną dietę. Następnie na okres paru tygodni wyeliminować z diety słodycze i czekoladę, zmniejszyć ilość pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu (chipsy!!), a zwiększyć spożycie tzw. pokarmów bogatoresztkowych zawierających więcej błonnika (ciemne pieczywo, kasza, świeże owoce i warzywa).

Należy dbać o regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków, z maksymalnym ograniczeniem czarnej herbaty, coca-coli itp.

W razie potrzeby leczeniem wspomagającym pierwszego rzutu są syropy zawierające laktulozę (Duphalac, Lactulosum, Normalac) lub preparaty zawierające makrogol (Forlax). Jeżeli zaparcia były długotrwałe, dziecko ma zwykle dużo zalegających mas kałowych w jelicie grubym. W takiej sytuacji leczenie należy rozpocząć od ich ewakuacji doodbytniczymi wlewkami czyszczącymi (Enema). Bardzo przydatne jest zwiększenie aktywności fizycznej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: