Reklama:

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci żywionych hydrolizatami białek mleka

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci żywionych hydrolizatami białek mleka

ojoimages

Dzieci pijące mleko

Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym układu kostnego. Jego odpowiednia podaż jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Reklama:

Wapno - Objawy i przebieg

Podstawowym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, pokrywające u dzieci co najmniej 60-70% dobowego zapotrzebowania na wapń. U dziecka z alergią pokarmową, leczonego dietą "bezmleczną", pokrycie zapotrzebowania na wapń może być niekiedy trudne. Stosunkowo najprościej jest uzyskać pokrycie żywieniowe u niemowląt do 6 miesiąca życia, ponieważ mieszanka mlekozastępcza, podawana w ilości takiej samej jak mleko modyfikowane u zdrowego dziecka, zapewnia 90-100% podaży wapnia. Ewentualne niedobory mogą się pojawić u dzieci w drugim półroczu zycia, a szczególnie zagrożone są dzieci w 2-3 roku życia, które często nie akceptują smaku hydrolizatów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko jest na diecie "bezmlecznej", regularnie konsultuj się z lekarzem odnośnie prawidłowego skomponowania diety. Bardzo wskazane są konsultacje z wykwalifikowanym dietetykiem, aczkolwiek Poradnie Dietetyczne są niestety nadal rzadkością w naszym systemie opieki zdrowotnej.

Wapno - Leczenie

W leczeniu domowym kluczowe znaczenie ma odpowienie spożycie preparatów mlekozastępczych. Dziecko z alergią na białko mleka krowiego musi spożywać mieszankę mlekozastępczą (hydrolizat) w takich samych ilościach jak zdrowe dziecko mieszankę mleczną. U dziecka powyżej 1 roku życia odpowiednią podaż wapnia zapewnia porcja 4 x 220 ml hydrolizatu dziennie (w postaci płynnej mieszanki lub podstawy do sporządzania kaszek, budyniu itp.). Przy mniejszym spożyciu mleka należy zadbać o zrównoważoną i urozmaiconą dietę zapewniającą podaż warzyw, owoców, żółtka, mięsa, ryb i roślin strączkowych, co zapewnia odpowiednią podaż wapnia.