Reklama:

Zarażenie Meningokokami - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zarażenie Meningokokami - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Wizyta u pediatry

Meningokok to potoczna nazwa Gram-ujemnej dwoinki Neisseria meningitidis. Występuje ona w postaci co najmniej 13 serotypów. Meningokoki mogą powodować bardzo poważne, zagrażające życiu zachorowania. Inwazyjne zakażenie meningokokowe może przebiegać w postaci piorunującej, prowadzącej do zgonu w ciągu paru godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Reklama:

Objawy i przebieg zarażenia meningokokami

W większości przypadków kontakt człowieka z tą bakterią nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji. Może o tym świadczyć fakt, że 80% dorosłych ma swoiste przeciwciała przeciwmeningokokowe, będące dowodem na przebycie kontaktu z tą bakterią w jakimś okresie swojego życia. U większości ludzi meningokok okresowo bytuje w jamie nosowo-gardłowej (bezobjawowe nosicielstwo). Na innych ludzi przenosi się drogą kropelkową, głównie przez bliski kontakt, taki jak całowanie lub nieprzestrzeganie higieny przy jedzeniu i piciu.

U osób predysponowanych, mających zmniejszoną odporność, bakteria może przełamać bariery śluzówkowe i wywołać ciężkie zakażenie całego organizmu. Czynnikami predysponującymi do inwazyjnych zakażeń meningokokowych są: złe warunki środowiskowe, bierne lub czynne palenie tytoniu, osłabienie organizmu wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem lub stresem oraz czynniki genetyczne (wrodzona predyspozycja do zakażenia, np. przy niedoborach niektórych białek dopełniacza). Istnieją dwa szczyty zachorowań u dzieci: w grupie dzieci najmłodszych (przed 12 miesiącem życia) oraz u nastolatków (15-18 lat).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zarażeń meningokokami

Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej są identyczne z objawami posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, spowodowanych przez inne bakterie.

Są to głównie:

1. Nagły początek choroby z szybko pogarszającym się stanem ogólnym,

2. Zaburzeniami świadomości,

3. Gorączką,

4. Wymiotami,

5. Bólami głowy.

Typowe (ale nie zawsze występujące) jest pojawianie się licznych, niekiedy bardzo dużych wybroczyn krwotocznych na skórze. Niekiedy zmiany skórne są bardzo dyskretne - występują tylko drobne, punkcikowate wybroczynki. Zmiany wybroczynowe na skórze są bardzo ważnym objawem i nigdy nie wolno ich lekceważyć. Wystąpienie opisanych powyżej objawów wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej!

Leczenie zarażenia meningokokami

Leczenia domowego nie ma.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: