Reklama:

8 marca - Światowy Dzień Nerek

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

8 marca - Światowy Dzień Nerek

PantherMedia

Dializa

Światowy Dzień Nerek ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku. Jest imprezą promocyjno-oświatową mającą na celu podniesienie świadomości znaczenia badania nerek i ich leczenia.

Reklama:

Nerki są narządem, którego głównym zadaniem jest usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Ich zadaniem jest również regulacją ciśnienia krwi, równowaga elektrolitów i wytwarzanie krwinek czerwonych w organizmie.

Jakie są najczęstsze występujące choroby nerek?

Najczęstszą chorobą nerek jest ich niewydolność. Objawy niewydolności nerek wynikają z gromadzenia się odpadów i nadmiaru płynów w organizmie. Niemożność ich usunięcia z krwi może prowadzić do nieprawidłowych rytmów serca i nagłej śmierci. Początkowo niewydolność nerek może nie powodować żadnych objawów, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Innymi często spotykanymi chorobami nerek i układu moczowego są:

  • kamica nerkowa;
  • zapalenie nerek;
  • mocznica;
  • stwardnienie tętniczek nerkowych;
  • zapalenie miedniczek nerkowych;
  • zapalenie pęcherza moczowego;
  • rak nerki.

Jak ustrzec się przed chorobami nerek?

Aby ustrzec się przed chorobami nerek należy w szczególności unikać zakażenia dróg moczowych. Na zakażenia bakteryjne bardziej narażone są kobiety, ze względu na budowę anatomiczną. Wiele kobiet lekceważy problemy z oddawaniem moczu czy bólami w okolicy krzyża, które bywają pierwszym objawem zakażenia.

Nerkom dodatkowo szkodzi nadużywanie środków przeciwbólowych (zwłaszcza ibuprofenu i paracetamolu). Specjaliści uważają, że chorobom nerek sprzyja też nadmierna ilość białek w diecie, szczególnie u osób starszych.

Dzięki prostym zasadom możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nerek:

  1. Rób regularne badania moczu.
  2. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
  3. Nie nadużywaj leków,  zwłaszcza leków przeciwbólowych.
  4. Dbaj o higienę osobistą.
  5. Kontroluj stan moczu.
  6. Monitoruj poziom ciśnienia tętniczego.

Liczba osób, u których stwierdza się schorzenia nerek wciąż wzrasta, między innymi z powodu rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Choroby nerek mogą zakłócać pracę innych narządów (mózgu, serca, wątroby, gruczołów wydzielania wewnętrznego) dlatego tak ważna jest profilaktyka tego narządu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: