Światowy Dzień Nerek ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku. Jest imprezą promocyjno-oświatową mającą na celu podniesienie świadomości znaczenia badania nerek i ich leczenia.
Nerki są narządem, którego głównym zadaniem jest usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Ich zadaniem jest również regulacją ciśnienia krwi, równowaga elektrolitów i wytwarzanie krwinek czerwonych w organizmie.
Jakie są najczęstsze występujące choroby nerek?
Najczęstszą chorobą nerek jest ich niewydolność. Objawy niewydolności nerek wynikają z gromadzenia się odpadów i nadmiaru płynów w organizmie. Niemożność ich usunięcia z krwi może prowadzić do nieprawidłowych rytmów serca i nagłej śmierci. Początkowo niewydolność nerek może nie powodować żadnych objawów, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.
Innymi często spotykanymi chorobami nerek i układu moczowego są:
- kamica nerkowa;
- zapalenie nerek;
- mocznica;
- stwardnienie tętniczek nerkowych;
- zapalenie miedniczek nerkowych;
- zapalenie pęcherza moczowego;
- rak nerki.
Jak ustrzec się przed chorobami nerek?
Aby ustrzec się przed chorobami nerek należy w szczególności unikać zakażenia dróg moczowych. Na zakażenia bakteryjne bardziej narażone są kobiety, ze względu na budowę anatomiczną. Wiele kobiet lekceważy problemy z oddawaniem moczu czy bólami w okolicy krzyża, które bywają pierwszym objawem zakażenia.
Nerkom dodatkowo szkodzi nadużywanie środków przeciwbólowych (zwłaszcza ibuprofenu i paracetamolu). Specjaliści uważają, że chorobom nerek sprzyja też nadmierna ilość białek w diecie, szczególnie u osób starszych.
Dzięki prostym zasadom możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nerek:
- Rób regularne badania moczu.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
- Nie nadużywaj leków, zwłaszcza leków przeciwbólowych.
- Dbaj o higienę osobistą.
- Kontroluj stan moczu.
- Monitoruj poziom ciśnienia tętniczego.
Liczba osób, u których stwierdza się schorzenia nerek wciąż wzrasta, między innymi z powodu rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Choroby nerek mogą zakłócać pracę innych narządów (mózgu, serca, wątroby, gruczołów wydzielania wewnętrznego) dlatego tak ważna jest profilaktyka tego narządu.