Reklama:

Aktywność fizyczna u dzieci kluczem do poprawy leczenia chorób zapalnych jelit?

20-08-2023,
Julia Zarańska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Aktywność fizyczna u dzieci kluczem do poprawy leczenia chorób zapalnych jelit?

shutterstock

Nauka gry w tenisa

Choroby zapalne jelit charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w obrębie przewodu pokarmowego, powodującym liczne objawy i komplikacje. Wpływ aktywności fizycznej na przebieg tych schorzeń został poddany intensywnym badaniom, które wykazały, że regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego, poprawy ogólnego samopoczucia pacjentów i zmniejszenia częstości nawrotów choroby.

Reklama:

Choroby zapalne jelit stają się coraz bardziej powszechne w krajach uprzemysłowionych. Nieswoiste zapalenia jelit obejmują chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które często wiążą się z obniżoną jakością życia osób dotkniętych tymi schorzeniami.

Chociaż chorujący są głównie wśród dorosłych, około 10% tych chorób rozpoczyna się w dzieciństwie. W ostatnich dwóch dekadach częstość występowania tych schorzeń u dzieci znacznie wzrosła. Wiąże się to najprawdopodobniej ze zmienionymi nawykami żywieniowymizmniejszoną aktywnością fizyczną.

, Aktywność, Crohn, Ibd, Jelita, Nzj

Choroby zapalne jelit, fot, panthermedia

Pacjenci chorujący na choroby zapalne jelit zwykle skarżą się na:

  • bóle brzucha o różnej intensywności,
  • wzdęcia, biegunki,
  • objawy ogólnoustrojowe, takie jak np. chroniczne zmęczenie, złe samopoczucie, niezamierzona utrata masy ciała, gorączka i powikłania pozajelitowe.

Ostatnie badania wykazały, że mechanizm ich powstawania jest zależny między innymi od mikrobioty jelitowej.

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na choroby zapalne jelit?

Najnowsze badania epidemiologiczne wykazały, że aktywność fizyczna w okresie przedchorobowym wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju nieswoistego zapalenia jelit.

, Aktywność, Crohn, Ibd, Jelita, Nzj

Aktywność fizyczna u dzieci, fot. panthermedia

Co więcej, wykazano, że umiarkowana aktywność fizyczna może być korzystną terapią wspomagającą u pacjentów z chorobą Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita w okresie remisji.

Przypuszcza się również, że pozytywny wpływ aktywności ruchowej w chorobach przewlekłych może wynikać nie tylko z redukcyjnego wpływu na otyłość, ale także z przeciwzapalnego działania molekuł uwalnianych z mięśni podczas wysiłku.

Niekiedy wysiłek fizyczny może jednak szkodzić…

Badania wykazały również, że długotrwały i bardzo intensywny wysiłek fizyczny mogą mieć działanie prozapalne i działać na niekorzyść pacjenta cierpiącego na choroby zapalne jelit.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: