Reklama:

Ból nóg u dziecka: jakie mogą być jego przyczyny i kiedy udać się do lekarza?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ból nóg u dziecka: jakie mogą być jego przyczyny i kiedy udać się do lekarza?

Panthermedia

Badanie w gabinecie pediatrycznym

Jedną z dolegliwości, na które mogą skarżyć się dzieci, są bóle nóg. Najczęściej spowodowane są one całkowicie niegroźnymi przyczynami, zdarza się jednak i tak, że ból nóg u dziecka powiązany jest z zachorowaniem przez nie np. na białaczkę lub boreliozę. Kiedy więc dziecięcy ból nóg można uznać za niegroźny, a kiedy koniecznie trzeba udać się z małym pacjentem do lekarza?

Reklama:

Ból nóg u dziecka najczęściej przybiera postać tzw. bólu wzrostowego. Jego charakterystycznymi cechami są umiejscowienie bólu (typowo w obrębie łydek oraz ud), pojawianie się bólu w godzinach wieczornych i nocnych z jego ustępowaniem w godzinach rannych oraz to, że bóle wzrostowe pojawiają się zwykle w obrębie obu kończyn dolnych dziecka. Bóle wzrostowe mogą przybierać nawet i duże natężenie, typowo jednak nie doprowadzają one do zaburzeń chodu u dziecka.

Przyczyną bólu nóg u dziecka mogą być jednak nie tylko niegroźne bóle wzrostowe, ale i poważne choroby ogólnoustrojowe. Jako przykłady jednostek, w których przypadku mogą występować bóle nóg u dzieci, podać można m.in. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, boreliozę, toczeń rumieniowaty układowy, ale i nawet białaczkę.

Kiedy więc koniecznie trzeba udać się do lekarza z dzieckiem, które skarży się na ból nóg? Przede wszystkim wtedy, gdy u malucha pojawiają się inne, poza samymi dolegliwościami bólowymi, objawy. Niepokoić powinny zarówno stałe poczucie zmęczenia, tendencja do łatwego siniaczenia się, krwotoki z nosa i częste infekcje (które mogą być objawami białaczki), jak i rumień wędrujący, porażenie połowicze twarzy i gorączka (które mogą pojawiać się w związku z zachorowaniem na boreliozę). Odwiedzić lekarza należy również i wtedy, kiedy bólowi nóg u dziecka towarzyszy wyraźne zaczerwienienie i obrzęk stawów, zaburzenia chodu (np. w postaci utykania) czy nagły spadek apetytu, utrata masy ciała i stałe poczucie zmęczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: