Zęby przez niejednego człowieka uznawane są za czynnik warunkujący ludzką urodę. Coraz popularniejsze we współczesnych czasach jest więc wybielanie zębów. Typowo zabiegami tymi zainteresowane są osoby dorosłe, jak jest jednak z młodszymi pacjentami: czy u dzieci można wybielać zęby?
Wybielanie zębów – dzięki dostępności odpowiednich do tego środków – obecnie uznawane jest ogólnie za bezpieczny dla uzębienia zabieg. Tak jest jednak u osób dorosłych: dzieciom, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, wybielanie zębów nie jest zalecane.
Przede wszystkim ograniczenia w wybielaniu zębów u dzieci wynikają z tego, że budowa zębów u młodych pacjentów jest inna niż u osób dorosłych. U najmłodszych zęby mają chociażby cieńsze szkliwo i zębinę. Z powodu tychże i innych odrębności skutkiem wybielania zębów u dzieci mogłoby być nie tylko zmienienie odcieniu uśmiechu, ale i wystąpienie nadwrażliwości zębów, demineralizacja zębiny czy pojawienie się przebarwień w obrębie zębów.
Innymi problemami, które mogłyby wystąpić na skutek kontaktu silnych, wybielających czynników drażniących z jamą ustną dziecka, są uszkodzenia dziąseł, ale i nawet uszkodzenia miazgi zębowej czy otaczających zęby włókien nerwowych.
Jeżeli dziecko pragnie mieć jasne zęby, powinno ono pamiętać o właściwym ich oczyszczaniu, ale i o unikaniu produktów, które mogą zmieniać ich barwę (takowymi mogą być, zwłaszcza spożywane w bardzo dużych ilościach, np. zabarwiane napoje czy herbata). Wybielanie zębów u dzieci jest po prostu niezalecane, co więcej – niemożność wykonywania tego zabiegu w tej grupie wiekowej jest uwarunkowana odpowiednimi zapisami prawnymi. Zarówno bowiem w dyrektywie UE panującej od 2012 roku, jak i w Rozporządzeniu MZ z października 2012 roku widnieją zapisy, że wybielanie zębów z użyciem substancji o charakterze utleniaczy przeprowadzane może być u pacjentów powyżej 18. roku życia.