Reklama:

Czym jest retinopatia u wcześniaków?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czym jest retinopatia u wcześniaków?

PantherMedia

Badanie niemowląt

Retinopatia jest chorobą tzw. niedojrzałej siatkówki. Występuje u dzieci urodzonych przed terminem, u których nie wykształciła się prawidłowa struktura siatkówki. Odpowiednia opieka okulistyczna i pediatryczna są konieczne dla dzieci urodzonych przed terminem, aby móc ograniczyć niekorzystne skutki wcześniactwa.

Reklama:

Przyczyny retinopatii

Trudno jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną wystąpienia retinopatii. Prawidłowy rozwój siatkówki u wcześniaków może być zaburzony przez szereg czynników, jednak za główny czynnik rozwoju retinopatii uznaje się przyjście na świat przed 32. tygodniem ciąży z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Retinopatia wcześniaków określana jest jako naczyniopochodne uszkodzenie siatkówki. Według danych literaturowych ROP dotyka około 15% wcześniaków i uznawana jest za główną przyczynę pojawiania się ślepoty u dzieci. Wdrożenie leczenia tuż po porodzie jest niezwykle istotne – całkowity proces dojrzewania naczyń siatkówki kończy się kilka miesięcy po przyjściu na świat. Do przyczyn retinopatii zalicza się również:

  • niską skalę Apgar po urodzeniu,
  • zaburzenia oddychania występujące w okresie okołoporodowym,
  • problemy z przewodem Bottala (wrodzona wada serca),
  • niedokrwistość u matki w czasie ciąży,
  • nieoczekiwane krwawienia w czasie ciąży,
  • ciąża bliźniacza,
  • zielone wody płodowe,
  • rzucawka.

Jak dbać o wzrok wcześniaka

Kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie problemu – im szybciej postawiona diagnoza i wdrożenie leczenia, tym większe szanse na ograniczenie nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. Dla dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży i z masą poniżej 2500 g istnieje obowiązek wykonania tzw. przesiewowego badania wzroku. Dodatkowo badanie powinno być powtórzone w 4., 8. oraz 12. tygodniu życia dziecka. Badanie polega na podaniu do oka kropli rozszerzających źrenice. Przed badaniem dziecku podaje się krople miejscowo znieczulające, a na powieki zakłada się specjalny przyrząd – tzw. rozwórkę, która umożliwi przeprowadzenie badania. Okulista za pomocą soczewki optycznej i oftalmoskopu ogląda dno oka, ocenia rozwój naczyń krwionośnych, rozwinięcie tarczy nerwu wzrokowego oraz stan plamki żółtej.

Częstotliwość występowania retinopatii w Polsce

Odsetek występowania ROP u wcześniaków w Polsce waha się w granicach 36-39%. Podobnie wygląda częstotliwość występowania retinopatii w Europie, gdzie w ostatnich 10 latach częstotliwość występowania retinopatii sięgała ok. 35%.

Leczenie retinopatii

Dziecko ze zdiagnozowaną retinopatią wymaga częstych kontroli okulistycznych, w trakcie których obserwacji poddaje się nieunaczynioną część siatkówki. W przypadku zaawansowanej retinopatii lub braku postępu w unaczynieniu siatkówki może być konieczne zastosowanie laseroterapii, krioterapii, a niekiedy leczenia chirurgicznego. Leczenie w większości przypadków jest skuteczne, przynosi oczekiwane efekty. W Polsce w miastach wojewódzkich zlokalizowane są wyspecjalizowane ośrodki, które zajmują się leczeniem retinopatii u wcześniaków.  Po zakończeniu leczenia dziecko nadal będzie wymagało poddawania okresowym badaniom okulistycznym. Nie należy tego bagatelizować i zaniedbywać – istotne jest monitorowanie stanu oczu, aby nie doprowadzić do rozwoju innych schorzeń.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: