Reklama:

Drgawki u dzieci: co należy o nich wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Drgawki u dzieci: co należy o nich wiedzieć?

PantherMedia

Dziecko u lekarza

Drgawki u dziecka mogą wystąpić tylko jeden raz w życiu, jak i mogą one występować u niego epizodycznie – zawsze jednak ich zaobserwowanie prowadzi do konieczności skonsultowania się z lekarzem. Napady drgawkowe u najmłodszych miewają różnoraki charakter, jak i bardzo rozmaite przyczyny – rodzic, który odnotuje problem u swojego dziecka, powinien przekazać specjaliście wszelkie swoje obserwacje, ponieważ dzięki temu możliwe może być szybkie odkrycie przyczyny drgawek.

Reklama:

Szacuje się, że w ciągu całego życia nawet 1 na 10 osób doświadcza napadów drgawkowych. Pojawiać się mogą one więc u dorosłych, jak i u dzieci, niezależnie jednak od wieku pacjenta ich zaobserwowanie zdecydowanie stanowi powód do konsultacji ze specjalistą.

Najczęstszą przyczyną występowania u dzieci drgawek jest padaczka, absolutnie jednak choroba ta stanowi niejedyny możliwy powód pojawiania się napadów drgawkowych u najmłodszych. Drgawki u dzieci mogą występować w przebiegu gorączki, jak i rozmaitych infekcji. Prowadzić do nich mogą zaburzenia gospodarki elektrolitowej, jak i urazy głowy czy zatrucia (np. alkoholem lub lekami).

Drgawki u dzieci miewają różnoraki charakter. Jednym z ich rodzajów są napady nieświadomości, podczas których – jak wskazuje sama nazwa – pacjent może sprawiać wrażenie nieobecnego i nie reagować na bodźce z otaczającego go środowiska. Zdecydowanie inaczej przebiegają napady toniczno-kloniczne, których cechą charakterystyczną jest występowanie silnych skurczów mięśni. Kolejnym rodzajem napadów drgawkowych są napady atoniczne, charakteryzujące się gwałtownym spadkiem napięcia mięśniowego, co może skutkować np. nagłymi upadkami.

Rodzajów drgawek u dzieci wyróżnia się jeszcze więcej, ogólnie rodzice – obserwując problem u swojej pociechy – powinni starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Zdecydowanie, ze względu na silne emocje, może być to trudne, opisanie jednak dokładnie przebiegu zdarzenia lekarzowi może umożliwić szybsze postawienie właściwej diagnozy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: