Drgawki u dziecka mogą wystąpić tylko jeden raz w życiu, jak i mogą one występować u niego epizodycznie – zawsze jednak ich zaobserwowanie prowadzi do konieczności skonsultowania się z lekarzem. Napady drgawkowe u najmłodszych miewają różnoraki charakter, jak i bardzo rozmaite przyczyny – rodzic, który odnotuje problem u swojego dziecka, powinien przekazać specjaliście wszelkie swoje obserwacje, ponieważ dzięki temu możliwe może być szybkie odkrycie przyczyny drgawek.
Szacuje się, że w ciągu całego życia nawet 1 na 10 osób doświadcza napadów drgawkowych. Pojawiać się mogą one więc u dorosłych, jak i u dzieci, niezależnie jednak od wieku pacjenta ich zaobserwowanie zdecydowanie stanowi powód do konsultacji ze specjalistą.
Najczęstszą przyczyną występowania u dzieci drgawek jest padaczka, absolutnie jednak choroba ta stanowi niejedyny możliwy powód pojawiania się napadów drgawkowych u najmłodszych. Drgawki u dzieci mogą występować w przebiegu gorączki, jak i rozmaitych infekcji. Prowadzić do nich mogą zaburzenia gospodarki elektrolitowej, jak i urazy głowy czy zatrucia (np. alkoholem lub lekami).
Drgawki u dzieci miewają różnoraki charakter. Jednym z ich rodzajów są napady nieświadomości, podczas których – jak wskazuje sama nazwa – pacjent może sprawiać wrażenie nieobecnego i nie reagować na bodźce z otaczającego go środowiska. Zdecydowanie inaczej przebiegają napady toniczno-kloniczne, których cechą charakterystyczną jest występowanie silnych skurczów mięśni. Kolejnym rodzajem napadów drgawkowych są napady atoniczne, charakteryzujące się gwałtownym spadkiem napięcia mięśniowego, co może skutkować np. nagłymi upadkami.
Rodzajów drgawek u dzieci wyróżnia się jeszcze więcej, ogólnie rodzice – obserwując problem u swojej pociechy – powinni starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Zdecydowanie, ze względu na silne emocje, może być to trudne, opisanie jednak dokładnie przebiegu zdarzenia lekarzowi może umożliwić szybsze postawienie właściwej diagnozy.