Pojawienie się gorączki może być jednym z działań niepożądanych, które pojawiają się po podaniu szczepionki. Czy gorączka jest powodem do niepokoju? Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Kalendarz szczepień wskazuje, które szczepienia i w jakim terminie są wskazane do wykonania u dziecka. Działania niepożądane, które mogą pojawić się u dzieci, wymienione są wraz z częstotliwością ich występowania w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego. Już w latach 30. ubiegłego wieku zaznaczano, że wysoka temperatura ciała może być jednym z następstw szczepienia. Pojawienie się gorączki może wymagać podania środków obniżających temperaturę na bazie paracetamolu lub ibuprofenu w dawce dostosowanej do masy ciała i wieku dziecka. Naukowcy z National Centre for Immunization Research postanowili sprawdzić, czy poszczepienna gorączka u dzieci wpływa na rozwój behawioralny dzieci. W ramach badań naukowcy przebadali pulę dzieci, u których wystąpił napad gorączki po podaniu szczepionki. Dzieci obserwowano przez dwa lata po zdiagnozowanym napadzie gorączki. Naukowcy nie stwierdzili, aby pojawiły się jakiekolwiek różnice w rozwoju dzieci, u których wystąpiła wysoka temperatura względem dzieci, u których nie zdiagnozowano takiego problemu.
W przypadku gdy po podaniu szczepienia zaobserwujesz u swojego dziecka podwyższoną temperaturę ciała, przekraczającą 38 stopni, zastosuj środek obniżający gorączkę w postaci syropu lub czopka, zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli gorączka się utrzymuje lub pojawią się dodatkowe objawy niepożądane – pilnie skontaktuj się z lekarzem.