Astma, będąca jedną z chorób cywilizacyjnych, wywołuje stan zapalny oraz podrażnienie dróg oddechowych. Jak się okazuje, na tę chwilę wymienia się jej kilka rodzajów. Jakie to są? Zachęcamy do lektury.
Astma, będąca jedną z chorób cywilizacyjnych, wywołuje stan zapalny oraz podrażnienie dróg oddechowych. Występuje w u od 2 do 20% populacji dziecięcej. Szacuje się, że w Polsce na astmę chorować może około 150 tysięcy młodych pacjentów w wieku od pierwszego do piątego roku życia w każdym roczniku.
Wyróżnia się kilka jej typów.
Astma alergiczna
Wywołać mogą ją niektóre alergeny znajdujące się w środowisku, np. sierść zwierzęca, pyłek kwiatowy, zarodniki pleśni spożywczej, produkty spożywcze (mleko, orzechy). Większość chorych z tym rodzajem astmy cierpi również na inne choroby alergiczne.
Astma niealergiczna
Astma niealergiczna lub wrodzona występuje bez konieczności obecności alergenu. Stanowi około 10–33% wszystkich przypadków astmy. Może pojawić się w wieku dorosłym. Według ekspertów rozwija się z powodu czynników genetycznych i środowiskowych (gdy chory narażony jest np. na wilgoć, dym, czy gdy przechodzi infekcje dróg oddechowych).
Astma sezonowa
Objawy tej astmy nasilają się w danych warunkach lub porach roku, np. gdy wzrasta ilość pyłków w powietrzu, gdy występuje większe jego zanieczyszczenie, gdy jest więcej wirusów przeziębienia i grypy. Przypomina astmę alergiczną.
Astma zawodowa
Ten rodzaj astmy ujawnia się w wyniku działania czynnika występującego w pracy, w ciągu 24 godzin, jak również po wielu miesiącach. Stan chorego może poprawiać się w czasie wolnym od pracy. Alergenami mogą być chemikalia, mąka bądź czynniki zwierzęce.
Astma wysiłkowa
Objawy tej astmy nasilają się podczas lub bezpośrednio po forsownej aktywności (np. ćwiczeniach fizycznych). Może wystąpić w czasie od 5 do 20 minut po wysiłku, powodując duszności, kaszel, świszczący oddech czy ból w klatce piersiowej. Objawy mogą nasilić się również w bliskości chloru, zanieczyszczonego, suchego czy wilgotnego powietrza.