Reklama:

Syndrom Proteusza – rozpoznanie, objawy, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Syndrom Proteusza – rozpoznanie, objawy, leczenie

PantherMedia

DNA

Syndrom Proteusza zaliczany jest do niezwykle rzadko występujących chorób uwarunkowanych genetycznie. Jednostkę chorobową opisano w latach 80. XX wieku. Co o niej wiemy?

Reklama:

Trudno jednoznacznie wskazać,  jak powstają mutacje będące przyczyną syndromu Proteusza (in. zespół Wiedemanna). Wśród teorii, jakie pojawiają się co do przyczyn choroby, wskazuje się mozaicyzm (występowanie obok siebie genów zmutowanych i takich, które nie uległy mutacji), a także mutację w obrębie genu AKT1, który odgrywa kluczową rolę w produkcji białek. Mutacja w obrębie genu Akt1 może pojawić się na etapie rozwoju płodowego i dotyczyć różnych komórek. Co ważne, choroba nie jest dziedziczna. Nazwa jednostki wywodzi się od mitologicznego bożka Proteusza, który potrafił zmieniać kształt ciała.

Mutacja genu AKT1 a zmiany w wyglądzie pacjenta

Pacjenci dotknięci mutacją genu AKT1 cierpią na asymetrycznie występujący przerost tkanek, w których wystąpiły komórki ze zmutowaną wersja genu. Stąd mogą pojawiać się zmiany w obrębie skóry czy kości pacjenta np. tylko po jednej stronie ciała bądź w przypadku wyłącznie jednej kończyny.

Częstotliwość występowania i pierwsze objawy

Syndrom Proteusza występuje niezwykle rzadko – może pojawić się u jednej osoby na milion urodzeń. Asymetria zauważalna jest dopiero w wieku niemowlęcym, a nawet później. USG w okresie ciąży nie wskazuje na obecność asymetrii, która mogłaby sugerować zmiany w obrębie genu AKT1. Obecnie na świecie udokumentowano zaledwie 200 przypadków choroby. Od lat 80. XX wieku wdrożono specjalistyczne kryteria pozwalające na rozpoznanie choroby. Najsłynniejszym, opisanym w literaturze pacjentem prawdopodobnie cierpiącym na syndrom Proteusza był żyjący w XIX wieku Joseph Merrick, którego życie było inspiracją do powstania filmu „Człowiek słoń” Davida Lyncha.

Diagnostyka i leczenie

Podobnie jak inne choroby o podłożu genetycznym, syndrom Proteusza jest chorobą nieuleczalną. Badania genetyczne pozwalają na potwierdzenie wystąpienia mutacji i mozaikowatości genów. W diagnostyce przyjmuje się trzy kryteria, tzw. A, B, C, gdzie odpowiednio oznaczają obecność pogrubienia tkanek skórnych i podskórnych, przerost naskórka i występowanie malformacji naczyniowej (tj. nieprawidłowego rozwoju naczyń), zmianę kształtów twarzy czy utratę tkanki tłuszczowej. 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: