Reklama:

Szansa dla pacjentów z chorobą Duchenne’a w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Szansa dla pacjentów z chorobą Duchenne’a w Polsce

Pantherstock

Wózek inwalidzki

Polscy pacjenci chorujący na zespół Duchnne’a otrzymają wkrótce możliwość wzięcia udziału w nowatorskim leczeniu opartym na terapii komórkowej.

Reklama:

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a to niezwykle rzadka choroba genetyczna, której skutkiem jest stopniowy zanik mięśni i powolna, przedwczesna śmierć. Pojawia się tylko u chłopców ze względu na występujące sprzężenie z chromosomem X. W ostatnim czasie, wraz z rozwojem inżynierii genetycznej i terapii komórkowej, pojawiła się nadzieja na pomoc pacjentom cierpiącym na tą rzadką chorobę. O próbie wdrożenia nowatorskiej metody na terenie Polski poinformowała profesor Maria Siemionow – znana w całym świecie naukowym profesor, która na co dzień mieszka i pracuje w Chicago. Jak zaznaczyła prof. Siemionow, na chwilę obecną nie ma żadnej metody leczenia schorzenia, jednak dzięki zastosowaniu terapii genowej istnieje szansa na spowolnienie choroby, a być może nawet na poprawę stanu zdrowia chorych.

W Polsce zarejestrowano 350 chłopców ze zdiagnozowanym zespołem Duchenne’a, na świecie liczba sięga 350 tysięcy. Terapia chimeryczna, o której wspominała pani profesor, przeszła wstępne badania na zwierzętach, których wyniki są bardzo obiecujące – pierwsze pozytywne skutki terapii obserwowano po około 90 dniach. Użyte w badaniach komórki chimeryczne zostaną przygotowane w Polskim Banku Komórek Macierzystych. Rekrutacja pacjentów do badania klinicznego zaplanowana jest na II połowę br., zaś pierwsze wyniki leczenia poznamy już w 2020 roku. Na chwilę obecną planowana jest rekrutacja 10 chłopców, u których zdiagnozowano chorobę (przedział wiekowy 5-15 lat), czas trwania badania – 2 lata. Czy szykuje się ogromny przełom w leczeniu choroby Duchenne’a? Miejmy nadzieję! Trzymamy kciuki! 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: