Reklama:

WHO ostrzega: Malaria zabija co dwie minuty jedno dziecko

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

WHO ostrzega: Malaria zabija co dwie minuty jedno dziecko

shutterstock

Malaria

Malaria nadal zagraża milionom ludzi na całym świecie. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci. Tylko w ubiegłym roku na tą chorobę zmarło około 400 tysięcy osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oznajmiła, że jedno dziecko w wieku poniżej pięciu lat umiera na malarię co dwie minuty. Największy odsetek ofiar stanowią dzieci afrykańskie. Walka z tą chorobą przenoszoną przez komary nie jest wystarczająca, a połowa populacji świata jest narażona na zarażenie.

Reklama:

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 r. liczba kobiet w ciąży i dzieci w Afryce, którzy korzystają z profilaktyki przeciw malarii, znacznie wzrosła.

Konieczne są jednak przyspieszone wysiłki w celu zmniejszenia liczby infekcji i zgonów w krajach najciężej dotkniętych. W ubiegłym roku malaria dotknęła 228 milionów ludzi i zabiła około 400 tysięcy osób, głównie w Afryce subsaharyjskiej.

Ciąża zmniejsza odporność kobiety na malarię, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje i bardziej narażoną na choroby, ciężką niedokrwistość i śmierć. Malaria matczyna zaburza również wzrost płodu, zwiększając ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej - głównej przyczyny śmiertelności dzieci.

W samym 2018 roku około 11 milionów kobiet w ciąży zostało zarażonych malarią w Afryce. W rezultacie prawie 900 tysięcy dzieci urodziło się z niską masą urodzeniową.

Pomimo zachęcających oznak stosowania narzędzi zapobiegawczych u kobiet w ciąży i dzieci, nie odnotowano poprawy w zakresie globalnego wskaźnika zakażeń malarią w latach 2014-2018.

Niewystarczające finansowanie pozostaje główną barierą dla przyszłych postępów. W 2018 roku całkowite finansowanie kontroli i eliminacji malarii osiągnęło szacunkowo 2,7 mld USD, co znacznie odbiega od docelowego poziomu 5 mld USD przewidzianego w globalnej strategii.

Mniejsza ilość zachorowań na malarię w państwach rozwijających się

Mimo że w “krajach trzeciego świata” malaria stanowi bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia to w wielu państwach odnotowano zero zachorowań na tą chorobę w ostatnich latach. W 2018 roku 27 państw zgłosiło mniej niż 100 przypadków malarii, w porównaniu z 17 krajami w 2010 r. 38 krajów i terytoriów uzyskało certyfikat WHO jako wolny od malarii. 

Malaria w Polsce

Obecnie w Polsce występują wyłącznie przypadki malarii przywlekane z obszarów jej endemicznego występowania. W 1967 roku nasz kraj został uznany jako wolny od malarii. 

Walka z malarią głównym priorytetem WHO

Światowa Organizacja Zdrowia walkę z malarią określiła jako jeden z najważniejszych priorytetów na najbliższe lata. Według grupy doradczej skuteczne podejście do eliminacji malarii powinno również obejmować powszechny dostęp do niedrogich, ukierunkowanych na ludzi usług zdrowotnych, niezawodne, szybkie i dokładne systemy nadzoru i reagowania oraz opracowanie krajowych i regionalnych strategii dostosowanych do lokalnych warunków. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: