Cukrzyca (z łac. diabetes mellitus) to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych wieku dziecięcego. Według danych opublikowanych przez The New England Journal Of Medicine w ostatnich latach wzrasta ilość zachorowań na cukrzycę typu 1 i 2 (dwóch najpopularniejszych postaci schorzenia) wśród dzieci i młodzieży.
Czym jest cukrzyca?
Jest to schorzenie z zakresu chorób endokrynologicznych (tzn. przebiegających z zaburzeniami dotyczącymi gospodarki hormonalnej organizmu), której dominującym objawem jest hiperglikemia (podwyższony poziom glukozy we krwi). Przyczyną zaburzonej gospodarki węglowodanowej są zaburzenia wydzielania i/lub działania insuliny - hormonu wydzielanego przez trzustkę, regulującego poziom glukozy we krwi.
Typy
Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą postacią występującą u dzieci, przyczyną hiperglikemii jest bezwzględny niedobór insuliny. W typie pierwszym dochodzi do niszczenia komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny, w wyniku reakcji immunologicznej.
Cukrzyca typu 2 rzadziej występuje u dzieci, wzrost poziomu glukozy we krwi wynika z insulinooporności – braku wrażliwości tkanek organizmu na działanie insuliny. Częściej dotyczy dzieci dotkniętych nadwagą czy otyłością.
Do rzadszych typów cukrzycy należą:
- MODY – uwarunkowana genetycznie, najczęściej do zachorowania dochodzi w 10-20 roku życia, objawia się łagodną hiperglikemią
- noworodkowa – o podłożu genetycznym, ujawniająca się we wczesnym okresie życia, w połowie przypadków choroba o charakterze przejściowym
- ciążowa – wynikająca ze zmian hormonalnych w okresie ciąży
- cukrzyca będąca powikłaniem innych chorób ogólnoustrojowych (np. Mukowiscydoza)
Jak się objawia cukrzyca?
U dzieci, u których rozwija się cukrzyca typu 1, występują charakterystyczne symptomy. Należą do nich: wzmożone pragnienie (polidypsja), oddawanie dużej objętości moczu (poliuria), wzmożony apetyt, spadek masy ciała, osłabienie, nudności, wymioty. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza w trybie pilnym.
Wzrost zachorowań
Według danych opublikowanych przez The New England Journal Of Medicine w latach 2002-2012 znacząco urosła liczba dzieci, u których zdiagnozowano cukrzycę. Względny roczny wzrost częstości występowania nowo rozpoznanej cukrzycy typu 1 wynosił 1,8%, natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 wzrost wyniósł 4,8% (główną przyczyną znaczącego wzrostu, jest coraz powszechniejszy problem nadwagi i otyłości wśród dzieci).