Zaparcia są dość często spotykaną dolegliwością u dzieci. Podczas zaparcia dziecko może odczuwać ból brzucha, być rozdrażnione lub pozbawione energii. Co wtedy robić?
Zaparcia mogą być następstwem niewłaściwego sposobu odżywiania, chorób lub zaburzeń. W większości przypadków ustępują po kilku dniach, mogą jednak trwać dłużej.
Rozpoznanie zaparcia
Zaparcia występują, kiedy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Zaparcie objawia się:
- bólem podczas oddawania stolca,
- twardym i zbity kałem,
- trudnością z wypróżnieniem się,
- bólem brzucha,
- brakiem apetytu,
- jednorazowym oddaniem stolca o dużej średnicy lub objętości.
Przyczyny zaparcia
Zaparcia u niemowląt i małych dzieci mają wiele możliwych przyczyn. Czasami nie mają oczywistego powodu.
Najczęstszymi przyczynami zaparć są:
- niewystarczająca ilość błonnika – który jest na przykład w owocach, warzywach i produktach zbożowych pełnoziarnistych,
- picie zbyt małej ilości płynów,
- niewłaściwa nauka korzystania z nocnika – na przykład wywieranie presji przez opiekuna.
Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?
Zmiany w diecie dziecka oraz nauka korzystania z nocnika mogą pomóc w radzeniu sobie z problemem zaparć. Jednak czasami mija kilka tygodni, zanim objawy ustąpią.
Jeśli Twoje dziecko jest karmione mieszanką mleczną, wprowadź dodatkowe picie między karmieniami, połóż dziecko na plecach i spróbuj delikatnie poruszać jego nogami, wykonując tzw. rowerek ostrożnie masuj brzuszek dziecka, aby pobudzić jelita. Ponadto należy podawać dużo płynów i zachęcać do jedzenia owoców (w przypadku starszych dzieci).
Nie należy jednak zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ może to powodować u niego dodatkowy stres.
Niektóre dzieci odczuwają niepokój lub stres związany z korzystaniem z toalety. Zwykle dzieje się to podczas nauki korzystania z nocnika oraz kiedy zmienił się ich zwyczajowy sposób korzystania z toalety (np. po przeprowadzce lub rozpoczęciu przedszkola).
Nie należy bagatelizować zaparcia u dziecka. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdyż zaparcie może być m.in. przyczyną choroby przewodu pokarmowego albo alergii pokarmowej.