Reklama:

Zaparcia u dzieci – rozpoznanie i przyczyny

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zaparcia u dzieci – rozpoznanie i przyczyny

PantherMedia

Płaczące niemowlę

Zaparcia są dość często spotykaną dolegliwością u dzieci. Podczas zaparcia dziecko może odczuwać ból brzucha, być rozdrażnione lub pozbawione energii. Co wtedy robić?

Reklama:

Zaparcia mogą być następstwem niewłaściwego sposobu odżywiania, chorób lub zaburzeń. W większości przypadków ustępują po kilku dniach, mogą jednak trwać dłużej.

Rozpoznanie zaparcia

Zaparcia występują, kiedy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Zaparcie objawia się:

  • bólem podczas oddawania stolca,
  • twardym i zbity kałem,
  • trudnością z wypróżnieniem się,
  • bólem brzucha,
  • brakiem apetytu,
  • jednorazowym oddaniem stolca o dużej średnicy lub objętości.

Przyczyny zaparcia

Zaparcia u niemowląt i małych dzieci mają wiele możliwych przyczyn. Czasami nie mają oczywistego powodu.

Najczęstszymi przyczynami zaparć są:

  • niewystarczająca ilość błonnika – który jest na przykład w owocach, warzywach i produktach zbożowych pełnoziarnistych,
  • picie zbyt małej ilości płynów,
  • niewłaściwa nauka korzystania z nocnika – na przykład wywieranie presji przez opiekuna.

Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?

Zmiany w diecie dziecka oraz nauka korzystania z nocnika mogą pomóc w radzeniu sobie z problemem zaparć. Jednak czasami mija kilka tygodni, zanim objawy ustąpią.

Jeśli Twoje dziecko jest karmione mieszanką mleczną, wprowadź dodatkowe picie między karmieniami, połóż dziecko na plecach i spróbuj delikatnie poruszać jego nogami, wykonując tzw. rowerek ostrożnie masuj brzuszek dziecka, aby pobudzić jelita. Ponadto należy podawać dużo płynów i zachęcać do jedzenia owoców (w przypadku starszych dzieci).

Nie należy jednak zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ może to powodować u niego dodatkowy stres.

Niektóre dzieci odczuwają niepokój lub stres związany z korzystaniem z toalety. Zwykle dzieje się to podczas nauki korzystania z nocnika oraz kiedy zmienił się ich zwyczajowy sposób korzystania z toalety (np. po przeprowadzce lub rozpoczęciu przedszkola). 

Nie należy bagatelizować zaparcia u dziecka. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdyż zaparcie może być m.in. przyczyną choroby przewodu pokarmowego albo alergii pokarmowej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: