Reklama:

Akromegalia

Patrycja Nowak

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Akromegalia

Pantherstock

Szczęśliwe dzieci

Akromegalia to choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu najczęściej przez gruczolaka przysadki.

Reklama:

W przypadku, gdy działanie nadmiernej ilości hormonu wzrostu ma miejsce przed zarośnięciem nasad kości długich rozwija się gigantyzm.

Do charakterystycznych objawów akromegalii zalicza się powiększenie rąk, stóp i twarzoczaszki, przyrost masy ciała, nadmierny rozrost dotyczy także tkanek miękkich, kości oraz narządów wewnętrznych. Zmiany jakie zachodzą w układzie kostnym powodują przyspieszenie rozwoju zmian zwyrodnieniowych oraz zaburzenia mineralizacji kośćca. Wskutek zmian w obrębie narządów wewnętrznych dochodzi w niektórych przypadkach do ich niewydolności, szczególnie serca lub układu oddechowego. Typowe są również zaburzenia metaboliczne takie jak cukrzyca, hiperlipidemia, zaburzenia elektrolitowe.

Zaburzenia dotyczą również układu moczowo-płciowego z zaburzeniem miesiączkowania, niepłodnością, u kobiet rozwijają się mięśniaki macicy, u mężczyzn rozrost gruczołu krokowego. W części przypadków gdy gruczolak przysadki uciska na skrzyżowanie nerwów wzrokowych dochodzi do zaburzenia widzenia z ograniczeniem pola widzenia.
Niestety osoby z akromegalią narażone są w większym stopniu na rozwój chorób nowotworowych.
Diagnostyka schorzenia obejmuje pomiar poziomu hormonu wzrostu, choć czasem może być on prawidłowy. Uzupełnieniem jest tak zwany test hamowania z oznaczeniem stężenia hormonu wzrostu dwie godziny po podaniu glukozy. Badania obrazowe wykonuje się w celu uwidocznienia gruczolaka przysadki.

Akromegalia, Gigantyzm, Gruczolak przysadki, Hormon wzrostu
fot. panthermedia

Jeśli chodzi o leczenie wykonuje się chirurgiczne usunięcie gruczolaka. Jeśli jest ono niemożliwe do przeprowadzenia pozostaje leczenie farmakologiczne z zastosowaniem analogów somatostatyny.
Rokowanie, w przypadku gdy leczenie jest skuteczne, jest bardzo dobre. W przypadku nieskuteczności terapii, chorzy są bardziej niż ogólna populacja narażeni na ryzyko związane z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: