Pod pojęciem białego szumu rozumie się dźwięki monotonne, bez gwałtownych zmian w głośności czy natężeniu, które imitując odgłosy słyszane przez dziecko w życiu płodowym, mają za zadanie działać uspokajająco i wyciszająco, pomagać w zasypianiu, a nawet pomagać w łagodzeniu bólu i napięcia. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń i aplikacji emitujących biały szum i choć praktyka potwierdza jego skuteczność, specjaliści wciąż mają wątpliwości odnośnie do wpływu białego szumu na rozwój słuchu czy rozwój psychiczny u dziecka.
Wątpliwości
Na chwilę obecną nie ma wystarczającej liczby badań, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo urządzeń wytwarzających biały szum. Główne wątpliwości oscylują wokół zagadnień takich, jak rozwój słuchu czy rozwój psychiczny dziecka [1].
Teoria a praktyka
Jak wynika z badań dotyczących skuteczności stosowania urządzeń emitujących biały szum, stwierdzić można, że tego typu dźwięki uspokajają noworodka oraz skracają czas jego płaczu, co więcej biały szum wykazuje się wysokim poziomem maskowania hałasów i dźwięków pochodzących ze środowiska zewnętrznego. To, jaki wpływ ma biały szum na sen dzieci, badano już w latach 90. ubiegłego wieku i wiele z badań wykazało pozytywny wpływ zastosowania tej właśnie metody. Badaniom poddane były także zdolności adaptacyjne niemowląt, które to w trakcie białego szumu obiecująco wzrastały.
Świadome i celowe wykorzystanie urządzeń emitujących biały szum przez rodziców również spotyka się z pozytywnymi opiniami, głównie w kontekście łagodzenia niepokoju dziecka, zwłaszcza gdy inne metody się nie sprawdziły [1]. Niejednokrotnie spotkać się można w literaturze z zaleceniem, by celem ułatwienia zasypiania odtwarzać dziecku biały szum o głośności odkręconego prysznica [2].
Bardzo istotne jest samo użytkowanie tego typu urządzeń. W odniesieniu do badań można powiedzieć, że zbyt wysokie natężenie dźwięków oraz długi czas ekspozycji może mieć szkodliwy wpływ na rozwój słuchu u dziecka [1].