Choroby genetyczne mogą dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu genów. Niektóre ze schorzeń mogą być sprzężone z chromosomami, jak Choroba Pelizaeusa-Merzbachera. Czym objawia się choroba? Jakie są jej przyczyny?
Sposoby leczenia
Choroba jest nieuleczalna – stosuje się leczenie wspomagające, pozwalające na eliminowanie lub zmniejszanie objawów towarzyszących. Leczenie wielokierunkowe powinno obejmować konsultacje pulomunologiczne, gastroenterologiczne, neurologiczne, ortopedyczne. Konieczne może okazać się zastosowanie leków przeciwpadaczkowych oraz leków obniżających napięcie mięśni, takich jak baklofen, diazepam czy tizanidyna. Niekiedy z powodu skoliozy niezbędne jest przeprowadzenie chirurgicznej korekcji kręgosłupa, która zminimalizuje ucisk na płuca. Choroba postępuje powoli, pacjenci cierpiący na postać umiarkowaną dożywają wieku dorosłego.
Nowe metody leczenia w trakcie badań klinicznych
Naukowcy z instytutu Maksa Plancka opublikowali w prestiżowym czasopiśmie „Nature Medicine” wyniki swoich badań. W testach na zwierzętach, u których wywołano odpowiednik ludzkiej choroby PMD, dieta bogata w cholesterol prowadziła do znacznego poprawienia się stanu zdrowia chorych. Cholesterol najprawdopodobniej pozytywnie wpływał na proces wytwarzania białka, niezbędnego do procesu mielinizacji. Czy odpowiednio dobrana metoda z wykorzystaniem cholesterolu polepszy rokowania dla pacjentów? Miejmy nadzieję, że badania prowadzone przez naukowców pozwolą na opracowanie skutecznej metody choć częściowego przywracania prawidłowego funkcjonowania osłonki mielinowej.