Reklama:

Rodzaje pieluszek: które wybrać dla dziecka?

Rodzaje pieluszek: które wybrać dla dziecka?

PantherMedia

Przewijanie niemowlęcia

Materiał, jaki został użyty do produkcji pieluchy, ma istotne znaczenie w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka. Z jakiej więc tkaniny najlepiej jest wybrać pieluszkę dla swojej pociechy? Naturalnej czy sztucznej? Tak naprawdę jest to sprawa indywidualna.

Reklama:

Spis treści:

  1. Co charakteryzuje dobrą pieluchę?
  2. Pieluszki z materiału są najlepsze?
  3. Pieluszki jednorazowe: tak czy nie?
  4. Podsumowanie

Pieluchy pełnią głównie funkcję ochronną, nie tylko przeciwdziałają powstawaniu odparzeń, ale także zapewniają utrzymanie czystości oraz gwarantują spokojny sen dziecka.  

Przy wyborze pieluszek rodzice kierują się z reguły kosztami. Jakość produktu niestety często nie idzie w parze z ceną. Warto wydać więcej pieniędzy, ale mieć pewność, że dziecko będzie się czuć w pieluszce wygodnie.

Ważne! Wybierając pieluchy dla malucha, przede wszystkim należy kierować się ich jakością.

Co charakteryzuje dobrą pieluchę? 

Maluch powinien być się przewijany, co 2-3 godziny, by nie doszło do odparzenia. Pieluchy powinno się także zmieniać po nocnym karmieniu.

Ważne! Na dobę noworodek zużywa średnio prawie 10 pieluszek.

Dobra pieluszka to taka, która:

  • dopasowana jest do ciała,
  • jest wygodna w zakładaniu i noszeniu,
  • dobrze oraz szybko pochłania wilgoć,
  • jest antyalergiczna.

Pieluszki z materiału są najlepsze? 

Pieluch wielorakiego użytku na rynku jest sporo. Do wyboru są pieluszki:

  • tetrowe,
  • bawełniane,
  • bambusowe,
  • frotowe.

Wciąż duża grupa rodziców jest zdania, że tylko pieluchy wykonane z naturalnych materiałów (m.in. tetra) są najodpowiedniejsze – wyprana, wygotowana oraz uprasowana jest gwarancją zdrowej skóry dziecka.

Pielęgnacja, Pieluszki, Rodzaje pieluszekJaki rodzaj pieluchy będzie najlepszy dla naszego maluszka?, fot. panthermedia

Niewątpliwą zaletą używania pieluch tego typu u starszych niemowląt jest to, że nie zachodzi ryzyko łukowatości nóżek, co ma miejsce w przetrzymanych jednorazówkach.

Ważne! Zdaniem lekarzy pediatrów dzieci, które noszą pieluszki tetrowe, szybciej zaczynają korzystać z nocnika. Nie jest to jednak regułą.

Wadą pieluszek z materiału jest natomiast to, że po jej zasiusianiu robi się ona mokra, a co za tym idzie, skóra dziecka narażona jest na kontakt z moczem. Należy bardzo pilnować, aby dziecko zbyt długo nie pozostawało w mokrej pieluszce. W przeciwnym razie może dojść do: 

  • zaczerwienień,
  • odparzeń,
  • podrażnień.

Ważne! Pieluszki z naturalnego materiału nie sprawdzają się u ruchliwego dziecka – trudniej jest je utrzymać na odpowiednim miejscu.

Pieluszki wykonane z tkanin naturalnych bądź nowoczesnych tworzyw charakteryzują się wieloma pozytywnymi cechami, m.in.:

  • są miękkie,
  • przyjemne w dotyku,
  • nie uczulają,
  • są bardziej przewiewne.

Pieluszki jednorazowe: tak czy nie? 

Pieluszki jednorazowe są bardzo popularne. Wybierane są przez rodziców przez wzgląd na wygodę – nie trzeba ich prać ani prasować. Ponadto pieluszki tego typu charakteryzuje szybkie, jak i dokładne wchłanianie wilgoci, a to gwarantuje brak wystąpienia podrażnień.

Należy jednak pamiętać, że dziecko może być uczulone na materiał, z którego wykonano pieluchę jednorazową lub na substancję zawartą w pieluszce, której rolą jest m.in. nawilżać pośladki.

Niewątpliwą zaletą pieluszek jednorazowych jest wygoda stosowania i bardzo dobra jej chłonność. Do wad należy fakt, że taką pieluchę rodzice zbyt rzadko zmieniają maluszkowi (jest sucho, nie ma więc potrzeby przewijania), może to prowadzić do powstania pieluszkowego zapalenia skóry, jak i odparzeń.

Ważne! Pediatrzy polecają jednorazowe pieluchy, bowiem mają one korzystny wpływ na proces kształtowania się bioder dziecka.

Podsumowanie 

Na pewno pieluszki z materiałów naturalnych są bardziej ekologiczne. Ponadto nie ma ryzyka, że nam ich zabraknie. Tak jak była już mowa powyżej, także nie uczulają, są bardziej przewiewne. Można pogodzić stosowanie pieluch jednych i drugich, używając tych wielokrotnego użytku na co dzień, a jednorazowych w podróży bądź w sytuacji, gdy przewinięcie dziecka staje się problemem.

Ważne! Najlepszym testerem pieluszki jest skóra niemowlaka.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Noszę pampersy
Mam 13 lat i raz niechcący zmoczyłem się do łużka bo może się zdarzyć. I mama zaczeła mi zakładać pampersy kupiła mi chłopięce rajstopy i na noc zamiast piżamy zakładała mi pampersa rajstopy i koszul...
Reklama:
Reklama: