Przejdź do:
Objawy i przebiegAutyzm jest najcięższym z całościowych zaburzeń rozwoju. Objawia się zaburzeniami w trzech podstawowych sferach: komunikowania się, interakcji społecznych, zachowania i zabawy; które utrudniają funkcjonowanie społeczne. Często przebiega z upośledzeniem umysłowym. Objawy autyzmu ujawniają się przed 3 rokiem życia.
Objawy i przebieg autyzmu
W okresie niemowlęcym i wszesnodziecięcym rodziców powinny zaniepokoić takie objawy jak:
- objętość lub awersja do kontaktu fizycznego – unikanie przytulania, wyrywanie się podczas przytulania, unikanie kontaktu fizycznego, brak wyciągania rączek do matki,
- brak uśmiechu i jakiejkolwiek reakcji na widok matki i innych
- unikanie kontaktu wzrokowego z opiekunami (zasłanianie oczu, twarzy),
- brak zainteresowania innymi dziećmi,
- Monotonna dieta i niechęć do próbowania nowych pokarmów,
- Trudności ze snem – bezsenność, trudności w zasypianiu,
- Brak zabaw imitujących inne osoby(np. Zabawa w lekarza itp.),
- nieprawidłowy rozwój mowy – część dzieci w ogóle nie zaczyna mówić, mowa jest echolaliczna (niesłużąca komunikowaniu), dziecko tworzy nowe słowa, mowa jest monotonna, nie intonowana; czasem występują stereotypie słowne czyli bezcelowe powtarzanie słów, zdań.
Najważniejsza jest psychoedukacja rodziców i opiekunów i wczesne rozpoznawanie autyzmu i zrozumienie istoty choroby. Leczenie ma charakter wielodyscyplinarny, obejmuje leczenie logopedyczne, interwencje behawioralne itp. Nie ma leczenia przyczynowego. leczenie powinno być prowadzone przez odpowiednich specjalistów. Niekiedy konieczna jest farmokoterapia.