Przyszła zima, a Twoje dziecko zaczęło narzekać na brak energii? Jest przygnębione i nie chce chodzić do szkoły? Uważaj, to mogą być oznaki depresji sezonowej.
Spis treści:
- Depresja sezonowa – czym różni się od zwykłej depresji?
- Depresja sezonowa u dzieci – przyczyny i objawy
- Skąd wiedzieć, że to depresja?
- Autoagresja i myśli samobójcze u dzieci i młodzieży
- Depresja i myśli samobójcze – gdzie szukać pomocy?
- Depresja sezonowa – jak samodzielnie wesprzeć dziecko?
Depresja sezonowa jest odmianą depresji, której objawy pojawiają się zwykle na przełomie okresu jesienno-zimowego i utrzymują się aż do marca lub kwietnia. Pomimo sezonowości objawów choroba może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie objawy są charakterystyczne dla depresji sezonowej i jak odróżnić ją od typowej depresji?
Depresja sezonowa – czym różni się od zwykłej depresji?
Choć może wydawać się, że depresja to przede wszystkim smutek, to w przypadku dzieci wcale nie musi tak być. Depresja dziecięca, w odróżnieniu od tej występujących u dorosłych, zwykle objawia się rozdrażnieniem, nerwowością i wahaniami nastroju.
Depresja sezonowa u dzieci: czym jest?, fot. panthermedia
Objawy depresyjne u dzieci i młodzieży, to przede wszystkim:
-
płaczliwość,
-
wybuchy gniewu,
-
trudności w skupieniu się,
-
nadpobudliwość,
-
niechęć do spotykania się ze znajomymi, izolowanie się,
-
małomówność,
-
bóle głowy, brzucha, mdłości, wymioty,
-
utrata zainteresowań,
-
myśli samobójcze i samookaleczanie.
W przypadku depresji sezonowej objawy te pojawiają się cyklicznie w sezonie jesienno-zimowym i trwają do wczesnej wiosny. Ze względu na sezonowość objawów choroba może być przez dorosłych bagatelizowana. Jednakże należy zachować szczególną czujność, ponieważ w przypadku depresji sezonowej, dzieci już w czasie wakacji mogą sygnalizować obawy przed nadejściem zimy. Co może świadczyć o depresji sezonowej i skąd się bierze?
Depresja sezonowa u dzieci – przyczyny i objawy
Sygnały świadczące o depresji sezonowej to przede wszystkim:
-
strach przed okresem jesienno-zimowym,
-
nagminne trudności z porannym wstawaniem,
-
problemy z wypełnianiem obowiązków szkolnych,
-
utrzymujące się zmęczenie,
-
nadmierna senność,
-
objawy wyraźnie powiązane z okresem jesienno-zimowym.
Depresja sezonowa u dzieci: objawy i przyczyny, fot. panthermedia
Jedną z przyczyn występowania powyższych objawów jest reakcja na mniejszą ilość światła w okresie jesienno-zimowym. Depresja sezonowa znacznie częściej występuje w krajach, gdzie krótkie dni i mała ilość światła są normą. Dla dzieci jest to szczególnie trudne do zniesienia. Lato jest okazją do eksplorowania świata i długiej zabawy na podwórku. Zima to czas, który w dużej mierze spędza się w domu, często na wypełnianiu obowiązków. Ponieważ dzień kończy się znacznie szybciej, dzieci mają mniej okazji do zabawy z rówieśnikami i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
A czy objawy tego rodzaju zawsze świadczą o depresji?
Skąd wiedzieć, że to depresja?
Depresja w przypadku dzieci jest chorobą trudną do stwierdzenia. Po pierwsze, objawy mogą być mylone z innymi zaburzeniami. Nadpobudliwość i problemy z koncentracją mogą być brane za ADHD. Z kolei drażliwość i izolowanie się mogą być interpretowane jako typowy nastoletni bunt.
To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby rozpoznać depresję to:
- jakie dokładnie objawy występują,
- jaka jest ich intensywność,
- od jak dawna objawy się utrzymują,
- jak bardzo wpływają na życie dziecka.
W przypadku depresji sezonowej istotny jest czas wystąpienia objawów i ich powtarzalność. Jednakże konieczne jest podkreślenie, że bez względu na rodzaj depresji zawsze należy zauważyć, czy występują samookaleczenia lub myśli samobójcze.
Depresja sezonowa: jak rozpoznać?, fot. panthermedia
Autoagresja i myśli samobójcze u dzieci i młodzieży
Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w 2023 roku próbę samobójczą podjęło 1 994 dzieci. Jakie sygnały mogą świadczyć, że dziecko myśli o samobójstwie lub się samookalecza?
Metody samookaleczeń będą różnić się w zależności od wieku. Dzieci młodsze mogą wyrywać sobie włosy z głowy lub obgryzać paznokcie aż do krwi. U dzieci starszych, nastolatków, autoagresja może objawiać się celowym zadawaniem sobie ran na przykład nacięciami na nadgarstkach, ramionach, udach, brzuchu. A jak rozpoznać pojawianie się myśli samobójczych?
Osoby myślące o samobójstwie mogą próbować żegnać się z bliskimi, pisać listy pożegnalne, powtarzać, że lepiej by było, jakby ich nie było lub że życie nie ma sensu.
O myślach samobójczych może także świadczyć poczucie bezradności i osamotnienia, brak wiary w siebie i swoje możliwości, odmowa przyjmowania lekarstw lub ich gromadzenie, izolowanie się dziecka.
Gdzie szukać pomocy kiedy dziecko mierzy się z depresją i myślami samobójczymi?
Depresja i myśli samobójcze – gdzie szukać pomocy?
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do specjalisty – psychiatry lub/i psychologa.
Jak pomóc dziecku z depresją sezonową?, fot. panthermedia
Specjalistyczną i bezpłatną pomoc psychiatryczną można uzyskać w:
-
Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
-
Centrach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
-
Izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego
-
Całodobowym oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży.
A jak możesz samodzielnie wesprzeć dziecko, które mierzy się z depresją?
Depresja sezonowa – jak samodzielnie wesprzeć dziecko?
Niekiedy wydaje się nam, że trudności, które przeżywa dziecko, są bez znaczenia i z pewnością samoistnie przeminą. Niekiedy tak się zdarza, jednakże takie myślenie może spowodować przeoczenie kryzysu psychicznego. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko mierzy się z jakimikolwiek trudnościami – okaż mu wsparcie.
W pierwszej kolejności opowiedz o zmianach zachowania, które widzisz. Wyraź zaniepokojenie i troskę i dobro dziecka. Zapytaj o jego potrzeby i zapewnij, że postarasz się im sprostać. Skorzystaj z pomocy specjalisty jeśli trudności przekraczają możliwości Twoje i dziecka.
Choć depresja sezonowa może kojarzyć się z jesienną chandrą, to nie należy bagatelizować występujących objawów. Im lepiej będziesz znać swoje dziecko, tym szybciej zauważysz niepokojące zmiany.