Reklama:

Depresja sezonowa u dzieci – jak ją rozpoznać i pomóc dziecku?

Natalia Zawadzka

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Depresja sezonowa u dzieci – jak ją rozpoznać i pomóc dziecku?

shutterstock

Depresja u dzieci

Przyszła zima, a Twoje dziecko zaczęło narzekać na brak energii? Jest przygnębione i nie chce chodzić do szkoły? Uważaj, to mogą być oznaki depresji sezonowej. 

Reklama:

Spis treści:

  1. Depresja sezonowa czym różni się od zwykłej depresji?
  2. Depresja sezonowa u dzieci  przyczyny i objawy
  3. Skąd wiedzieć, że to depresja?
  4. Autoagresja i myśli samobójcze u dzieci i młodzieży
  5. Depresja i myśli samobójcze  gdzie szukać pomocy?
  6. Depresja sezonowa  jak samodzielnie wesprzeć dziecko?

Depresja sezonowa jest odmianą depresji, której objawy pojawiają się zwykle na przełomie okresu jesienno-zimowego i utrzymują się aż do marca lub kwietnia. Pomimo sezonowości objawów choroba może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie objawy są charakterystyczne dla depresji sezonowej i jak odróżnić ją od typowej depresji?

Depresja sezonowa czym różni się od zwykłej depresji?

Choć może wydawać się, że depresja to przede wszystkim smutek, to w przypadku dzieci wcale nie musi tak być. Depresja dziecięca, w odróżnieniu od tej występujących u dorosłych, zwykle objawia się rozdrażnieniem, nerwowością i wahaniami nastroju.

Depresja, Depresja sezonowa, Dzieci, Leczenie, Młodzież, Myśli samobójcze, Pomoc, Próby samobójcze, Samookalecznia

Depresja sezonowa u dzieci: czym jest?, fot. panthermedia

Objawy depresyjne u dzieci i młodzieży, to przede wszystkim:

  • płaczliwość,

  • wybuchy gniewu,

  • trudności w skupieniu się, 

  • nadpobudliwość,

  • niechęć do spotykania się ze znajomymi, izolowanie się,

  • małomówność,

  • bóle głowy, brzucha, mdłości, wymioty,

  • utrata zainteresowań, 

  • myśli samobójcze i samookaleczanie. 

W przypadku depresji sezonowej objawy te pojawiają się cyklicznie w sezonie jesienno-zimowym i trwają do wczesnej wiosny. Ze względu na sezonowość objawów choroba może być przez dorosłych bagatelizowana. Jednakże należy zachować szczególną czujność, ponieważ w przypadku depresji sezonowej, dzieci już w czasie wakacji mogą sygnalizować obawy przed nadejściem zimy. Co może świadczyć o depresji sezonowej i skąd się bierze?

Depresja sezonowa u dzieci  przyczyny i objawy

Sygnały świadczące o depresji sezonowej to przede wszystkim:

  • strach przed okresem jesienno-zimowym,

  • nagminne trudności z porannym wstawaniem,

  • problemy z wypełnianiem obowiązków szkolnych,

  • utrzymujące się zmęczenie,

  • nadmierna senność,

  • objawy wyraźnie powiązane z okresem jesienno-zimowym. 

Depresja, Depresja sezonowa, Dzieci, Leczenie, Młodzież, Myśli samobójcze, Pomoc, Próby samobójcze, Samookalecznia

Depresja sezonowa u dzieci: objawy i przyczyny, fot. panthermedia

Jedną z przyczyn występowania powyższych objawów jest reakcja na mniejszą ilość światła w okresie jesienno-zimowym. Depresja sezonowa znacznie częściej występuje w krajach, gdzie krótkie dni i mała ilość światła są normą. Dla dzieci jest to szczególnie trudne do zniesienia. Lato jest okazją do eksplorowania świata i długiej zabawy na podwórku. Zima to czas, który w dużej mierze spędza się w domu, często na wypełnianiu obowiązków. Ponieważ dzień kończy się znacznie szybciej, dzieci mają mniej okazji do zabawy z rówieśnikami i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

A czy objawy tego rodzaju zawsze świadczą o depresji?

Skąd wiedzieć, że to depresja?

Depresja w przypadku dzieci jest chorobą trudną do stwierdzenia. Po pierwsze, objawy mogą być mylone z innymi zaburzeniami. Nadpobudliwość i problemy z koncentracją mogą być brane za ADHD. Z kolei drażliwość i izolowanie się mogą być interpretowane jako typowy nastoletni bunt.

To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby rozpoznać depresję to:

  • jakie dokładnie objawy występują,
  • jaka jest ich intensywność, 
  • od jak dawna objawy się utrzymują,
  • jak bardzo wpływają na życie dziecka. 

W przypadku depresji sezonowej istotny jest czas wystąpienia objawów i ich powtarzalność. Jednakże konieczne jest podkreślenie, że bez względu na rodzaj depresji zawsze należy zauważyć, czy występują samookaleczenia lub myśli samobójcze.

Depresja, Depresja sezonowa, Dzieci, Leczenie, Młodzież, Myśli samobójcze, Pomoc, Próby samobójcze, Samookalecznia

Depresja sezonowa: jak rozpoznać?, fot. panthermedia

Autoagresja i myśli samobójcze u dzieci i młodzieży

Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w 2023 roku próbę samobójczą podjęło 1 994 dzieci. Jakie sygnały mogą świadczyć, że dziecko myśli o samobójstwie lub się samookalecza?

Metody samookaleczeń będą różnić się w zależności od wieku. Dzieci młodsze mogą wyrywać sobie włosy z głowy lub obgryzać paznokcie aż do krwi. U dzieci starszych, nastolatków, autoagresja może objawiać się celowym zadawaniem sobie ran na przykład nacięciami na nadgarstkach, ramionach, udach, brzuchu. A jak rozpoznać pojawianie się myśli samobójczych?

Osoby myślące o samobójstwie mogą próbować żegnać się z bliskimi, pisać listy pożegnalne, powtarzać, że lepiej by było, jakby ich nie było lub że życie nie ma sensu.

O myślach samobójczych może także świadczyć poczucie bezradności i osamotnienia, brak wiary w siebie i swoje możliwości, odmowa przyjmowania lekarstw lub ich gromadzenie, izolowanie się dziecka.

Gdzie szukać pomocy kiedy dziecko mierzy się z depresją i myślami samobójczymi?

Depresja i myśli samobójcze  gdzie szukać pomocy?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do specjalisty psychiatry lub/i psychologa.

Depresja, Depresja sezonowa, Dzieci, Leczenie, Młodzież, Myśli samobójcze, Pomoc, Próby samobójcze, Samookalecznia

Jak pomóc dziecku z depresją sezonową?, fot. panthermedia

Specjalistyczną i bezpłatną pomoc psychiatryczną można uzyskać w:

  • Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

  • Centrach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

  • Izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego

  • Całodobowym oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży.

A jak możesz samodzielnie wesprzeć dziecko, które mierzy się z depresją?

Depresja sezonowa jak samodzielnie wesprzeć dziecko?

Niekiedy wydaje się nam, że trudności, które przeżywa dziecko, są bez znaczenia i z pewnością samoistnie przeminą. Niekiedy tak się zdarza, jednakże takie myślenie może spowodować przeoczenie kryzysu psychicznego. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko mierzy się z jakimikolwiek trudnościami  okaż mu wsparcie.

W pierwszej kolejności opowiedz o zmianach zachowania, które widzisz. Wyraź zaniepokojenie i troskę i dobro dziecka. Zapytaj o jego potrzeby i zapewnij, że postarasz się im sprostać. Skorzystaj z pomocy specjalisty jeśli trudności przekraczają możliwości Twoje i dziecka.

Choć depresja sezonowa może kojarzyć się z jesienną chandrą, to nie należy bagatelizować występujących objawów. Im lepiej będziesz znać swoje dziecko, tym szybciej zauważysz niepokojące zmiany. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psyche

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
podwyższone CK-kinaza kreatynowa
Witam Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i może nam pomóc jakie badania mamy zrobić lub do jakiego specjalisty się udać aby zdiagnozował nasze dziecko?? Syn w wieku 4 miesięcy trafił do szp...
Podwójna bańka żołądka i dwynastnicy
Dopiero w 33tyg u córeczki wykryto podwójną bańkę żołądka i dwunastnicy. Poprzednie usg robione 2tyg temu nic takiego nie wykazało. Pozostałe parametry i narządy w normie. Plyn owodniowy tez w porzad...
Małpia bruzda a zdrowe dziecko
Mój synek ma skończone 7 miesięcy. Ostatnio zauważyłam na jego obydwu dłoniach tzw. małpie bruzdy. Synek rozwija się prawidłowo, można powiedzieć, że nawet szybciej od rówieśników, zarówno pod względ...
POMOCY ;( powikłania po adenotomii u dzieci
Witam przeszukałam już kilkanaście forum i nic nie znalazłam nie wiem czy tu jest dobre miejsce by o tym pisać ale warto spróbować....Więc tydzień temu mój 6letni syn miał wycinany trzeci migdał w n...
Reklama:
Reklama: