Reklama:

Zapalenie spojówek u noworodków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zapalenie spojówek u noworodków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pantherstock

Niemowlę

Zapalenie spojówek dotyczy ok. 1-12 % noworodków, może być zarówno obustronne jak i jednostronne. Zapalenie spojówek u noworodków jest to stan zapalny błony śluzowej , która pokrywa twardówkę oraz wewnętrzne powierzchnie powiek. Zachorowanie występuje do 30 dnia życia. Najczęściej zapalenie spojówek u noworodków przebiega łagodnie i nie powoduje powikłań.

Reklama:

Objawy i przebieg zapalenia spojówek u noworodka

Czynniki etiologiczne

Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi są bakterie:

  • Chlamydia trachomalis,
  • bakterie rzeżączki,
  • E.coli,
  • S.aureus.

Zakażenie następuje w okresie porodowym.

Zapalenie spojówek może być wywołane także:

  • azotanem srebra- tzw. chemiczne,
  • wirusami,
  • niedrożnością  kanalika łzowego.

Objawami zapalenia spojówek mogą być zaczerwienie spojówek, pęcherzyki, brodawki na powiekach, wydzielina, mrużenie powiek, niewielki światłowstręt. Objawy są zróżnicowane w zależności od czynnika wywołującego.

Przebieg poszczególnych zakażeń:

Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się dość skąpą wydzieliną, przekrwieniem spojówek, pojawia się zwykle w 2-7 dobie życia.

Inaczej przebiega rzeżączkowe zapalenie spojówek, które występuje najczęściej 1-7 dni po urodzeniu, charakteryzuje się obfitą wydzieliną ropną.  Może prowadzić do ślepoty dziecka.

Chlamydiowe zapalenie spojówek zwykle ujawnia się ok. 2 tygodnia życia, ma łagodny przebieg, a wydzielina spojówkowa jest skąpa,  może mu towarzyszyć zapalenie płuc, pochwy lub uszu.

Zakażeniu H.influenza często towarzyszy zapalenie ucha środkowego.

U niektórych noworodków występuje chemiczne zapalenie spojówek spowodowane azotanem srebra (podawanym do worka spojówkowego w ramach profilaktyki rzeżączkowego zapalenia spojówek po urodzeniu). Pojawia się ono ok 1-3 dni po urodzeniu i ustępuje samoistnie (nie wymaga leczenia).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie spojówek u noworodka

W każdym przypadku pojawienia się wydzieliny w worku spojówkowym u noworodka należy zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach zapalenia spojówek wskazane jest wykonanie posiewu z worka spojówkowego, badania cytologicznego. W zależności od ciężkości objawów i czynnika etiologicznego leczenie prowadzi się za pomocą leków miejscowych  (np. maści) lub leków doustnych. Stosowane są antybiotyki, leki przeciwwirusowe.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: