Prebiotyki, czyli nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, poprzez swój korzystny wpływ na układ immunologiczny jelit mogą być przydatne w leczeniu przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna czy colitis ulcerosa.
Objawy i przebieg choroby leśniowskiego-crohna
Odnośnie stosowania prebiotyków w chorobie Crohna istnieje bardzo mało doniesień, ale jedna praca opublikowana w roku 2006 sugeruje możliwość wykorzystania tych substancji u pacjentów w ostrej fazie choroby Crohna. Cytowana praca opisywała 15 pacjentów z chorobą Crohna, u których przez 3 tygodnie podawano codziennie po 15 g fruktooligosacharydów (FOS). Efektem był znaczący spadek aktywności choroby, połączony ze zwiększeniem odsetka bifidobakterii w kale i mierzalnymi zmianami w zakresie układu immunologicznego (zwłaszcza interleukiny 10).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę leśniowskiego-crohna
Ponieważ cytowana powyżej praca jest zaledwie pierwszym doniesieniem, a do tego nie była prowadzona metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo, jej wyniki należy traktować z dużą ostrożnością. Wymaga ona potwierdzenia w odpowiednio zaplanowanych badaniach na większej grupie pacjentów. Na dzień dzisiejszy nie ma wskazań do rutynowego rekomendowania prebiotyków pacjentom z chorobą Crohna.
Leczenie choroby leśniowskiego-crohna
Leczenia domowego nie ma.