Przejdź do:
Objawy i przebiegZadaniem łez jest nawilżanie gałki ocznej, ochrona przed zakażeniami oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń. Zarówno brak wydzielania łez (zatkanie kanalika łzowego) jak i nadmierne ich wydzielanie są niebezpieczne dla zdrowia małego pacjenta.
Przyczyn łzawienia oczu u dziecka jest bardzo dużo. Jest to nic innego jak nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Łzawienie oczu jest w większości przypadków objawem choroby alergicznej. To ona przyczynia się do nadmiernego wydzielania łez, bądź odwrotnie, zatkania przewodów nosowo-łzowych. Tego stanu nie należy bagatelizować, gdyż może on prowadzić do zastoju łez oraz rozwoju zakażenia. Zakażenie woreczka łzowego bardzo często prowadzi do zakażenia tkanek oczodołu. Wśród innych przyczyn łzawienia oczu u dziecka wymieniane są: nowotwory oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych (przebiegające z silnym katarem).
Jeśli dziecko będzie uskarżało się na problemy z oczami, takie jak nadmierne łzawienie, szczypanie, swędzenie czy ból powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do okulisty.
Objawy i przebieg łzawienia oczu u dziecka
Nadmierne wydzielanie łez u dzieci spowodowane jest w większości przypadków przez:
- zbyt dużą suchość oczu,
- przebywanie w chłodnym lub wilgotnym pomieszczeniu,
- zatarcie oka np. podczas zabawy,
- ekspozycję na dym tytoniowy,
- ekspozycję na różnego rodzaju drażniące substancje,
- zadrapanie oka,
- zapalenie rogówki,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- zapalenie brzegów powiek,
- jaskrę,
- znalezienie się w oku ciała obcego,
- jęczmień w oku,
- podwinięcie rzęsy,
- stan zapalny błony naczyniowej.
Nie należy podawać dziecku jakichkolwiek kropel do oczu bez wcześniejszej konsultacji z okulistą.