Reklama:

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Niemowlę

Pieluszkowe zapalenie związane jest z pojawieniem się zmian zapalnych skóry w miejscu przylegania pieluszki. Jest to jedno z częstszych schorzeń okresu niemowlęcego.

Reklama:

Objawy i przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

Najczęściej zmiany mają charakter rumienia, a w cięższych przypadkach mogą pojawić się również pęcherzyki, grudki.  Uszkodzona skóra, jeśli nie zostanie poddana odpowiedniej higienie łatwo może ulec zakażeniu drożdżakami. Zmiany te rozwijają się wówczas, gdy skóra jest narażona na zbyt długi kontakt z mokra pieluszką, czyli wilgotnym środowiskiem. Znaczenie w rozwoju tych zmian ma również ogólny stan zdrowia dziecka, na przykład bardziej podatne na zakażenia są dzieci przedwcześnie urodzone, w związku z niedojrzałością skóry.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o leczenie i zapobieganie, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dokładne mycie oraz osuszanie skóry i stosowanie kremów chroniących skórę przed czynnikami drażniącymi. Jednak przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednio częste zmienianie pieluszek. W przypadku, gdy zmiany są bardziej nasilone i doszło do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Warto również zadbać o dietę i wyeliminować produkty zawierające skrobię kukurydzianą, ponieważ jest ona świetną pożywką do rozwoju zakażeń grzybiczych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Noszę pampersy
Mam 13 lat i raz niechcący zmoczyłem się do łużka bo może się zdarzyć. I mama zaczeła mi zakładać pampersy kupiła mi chłopięce rajstopy i na noc zamiast piżamy zakładała mi pampersa rajstopy i koszul...
Reklama:
Reklama: