Ciemiączko przednie zmniejsza się wyraźnie od 6 miesiąca życia dziecka. Zwykle ciemiączko zarasta w przedziale wieku 15-18 miesięcy, ale może zarosnąć całkowicie już w wieku 9 miesięcy.
Przedwczesne zarastanie ciemiączka - Objawy i przebieg
W pediatrii istnieje stan chorobowy polegający na przedwczesnym zarastaniu szwów czaszkowych i ciemiączek.
Choroba ta jest nazywana kraniostenozą (łacińskie: craniostenosis). Konsekwencją jest powstanie małogłowia, czyli zmniejszonego obwodu czaszki, spowodowanego zbyt wczesnym zamknięciem się szwów i ciemiączek. Następstwem tego stanu mogą być poważne zaburzenia neurologiczne. Niemniej należy pamiętać, że istnieje bardzo duża fizjologiczna zmienność rozmiarów i rytmu zarastania ciemiączka przedniego.
Podejrzenie kraniostenozy wysuwane na podstawie obserwacji rozmiarów ciemiączka często nie potwierdza się. Oprócz pomiarów wielkości ciemiączka konieczna jest regularna kontrola obwodu głowy i stanu neurologicznego dziecka.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Podejrzenie zbyt szybkiego zarastania ciemiączka przedniego i szwów czaszkowych wymaga pilnej konsultacji z pediatrą w celu oceny prawidłowości przyrostu obwodu czaszki i kompleksowej oceny rozwoju dziecka.
Przedwczesne zarastanie ciemiączka - Leczenie
Ewentualną diagnostykę specjalistyczną bardzo ułatwi regularne (ok. raz w miesiącu) mierzenie obwodu głowy i nanoszenie go na znajdujące się w książeczce zdrowia siatki centylowe.