Reklama:

Wynik badania moczu - obecne bakterie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Wynik badania moczu - obecne bakterie

ojoimages

Badanie w laboratorium

Badanie mikroskopowe osadu moczu daje niekiedy wynik sugerujący obecność bakterii. Należy jednak pamiętać, że nawet w prawidłowo pobranym moczu mogą być nieliczne bakterie, więc sam wynik badania ogólnego moczu nie upoważnia do rozpoznania infekcji dróg moczowych.

Reklama:

Bakterie w moczu - Objawy i przebieg

Bakterie spotykane w osadzie moczu pochodzą najczęściej z zanieczyszczeń zewnętrznych (ze skóry i śluzówek okolicy ujścia cewki moczowej). Możliwe są też błędy osoby oglądającej osad moczu, ponieważ różne zanieczyszczenia mogą wyglądać pod mikroskopem podobnie jak bakterie. Nawet jeżeli w osadzie moczu rzeczywiście znajdują się żywe bakterie, to niestety samo badanie mikroskopowe moczu nie pozwala na rozróżnienie typu bakterii i nie daje informacji o ich ilości (tzw. miano bakterii).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Stwierdzenie bakterii w osadzie rutynowo pobranego moczu wymaga powtórzenia badania ogólnego z zaleceniem pobrania moczu z tzw. środkowego strumienia. Zwykle konieczne jest też pobranie dodatkowej próbki moczu na posiew. Dopiero wynik tych dwóch badań jest wiarygodny i na jego podstawie lekarz podejmie odpowiednią decyzję.

Bakterie w moczu - Leczenie

Pobierając mocz do badania należy przestrzegać zalecenia dokładnego umycia okolicy cewki moczowej i pobierać mocz z tzw. środkowego strumienia. Metoda środkowego strumienia polega na tym, że nie pobiera się ani początkowej porcji moczu, ani jego resztek, zalegających w pęcherzu moczowym.

Idealnym materiałem do badania jest środkowa porcja moczu, który najlepiej jest złapać nie metodą przyklejania woreczka, tylko bezpośrednio do jałowego pojemnika w trakcie spontanicznego oddawania moczu przez dziecko - stąd właśnie nazwa "środkowy strumień".

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: