Badanie mikroskopowe osadu moczu daje niekiedy wynik sugerujący obecność bakterii. Należy jednak pamiętać, że nawet w prawidłowo pobranym moczu mogą być nieliczne bakterie, więc sam wynik badania ogólnego moczu nie upoważnia do rozpoznania infekcji dróg moczowych.
Bakterie w moczu - Objawy i przebieg
Bakterie spotykane w osadzie moczu pochodzą najczęściej z zanieczyszczeń zewnętrznych (ze skóry i śluzówek okolicy ujścia cewki moczowej). Możliwe są też błędy osoby oglądającej osad moczu, ponieważ różne zanieczyszczenia mogą wyglądać pod mikroskopem podobnie jak bakterie. Nawet jeżeli w osadzie moczu rzeczywiście znajdują się żywe bakterie, to niestety samo badanie mikroskopowe moczu nie pozwala na rozróżnienie typu bakterii i nie daje informacji o ich ilości (tzw. miano bakterii).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Stwierdzenie bakterii w osadzie rutynowo pobranego moczu wymaga powtórzenia badania ogólnego z zaleceniem pobrania moczu z tzw. środkowego strumienia. Zwykle konieczne jest też pobranie dodatkowej próbki moczu na posiew. Dopiero wynik tych dwóch badań jest wiarygodny i na jego podstawie lekarz podejmie odpowiednią decyzję.
Bakterie w moczu - Leczenie
Pobierając mocz do badania należy przestrzegać zalecenia dokładnego umycia okolicy cewki moczowej i pobierać mocz z tzw. środkowego strumienia. Metoda środkowego strumienia polega na tym, że nie pobiera się ani początkowej porcji moczu, ani jego resztek, zalegających w pęcherzu moczowym.
Idealnym materiałem do badania jest środkowa porcja moczu, który najlepiej jest złapać nie metodą przyklejania woreczka, tylko bezpośrednio do jałowego pojemnika w trakcie spontanicznego oddawania moczu przez dziecko - stąd właśnie nazwa "środkowy strumień".