Reklama:

21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

Pantherstock

Dziecko z zespołem Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem osoby z Zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają ich trzy. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Reklama:

Z tej okazji wiele miast w Polsce organizuje wydarzenia mające na celu pokazanie, że osoby z zespołem Downa mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększyć świadomość ludzi na temat trisomii 21.

W dniu dzisiejszym warto założyć dwie kolorowe skarpetki nie do pary, bowiem jest to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W ten sposób pokażesz światu, że integrujesz się z osobami z tym zespołem!

Czym tak naprawdę jest Zespół Downa?

Zespół Downa jest poważnym schorzeniem genetycznym, którego nie da się na obecnym poziomie medycyny skutecznie wyleczyć. Charakteryzuje się ponad 300 cechami, wśród których można wymienić m.in. skośne ustawienie szpar powiekowych, małe i wąskie usta czy płaski grzbiet nosa. Typową cechą noworodka z zespołem Downa jest wiotkość mięśni całego ciała, m.in. języka, co utrudnia karmienie piersią. Dzieci z zespołem Downa mają również słabe i naprężone mięśnie, jest to tzw. hypotomia. Poza cechami widocznymi na pierwszy rzut oka osoby z zespołem Downa m.in. szybciej się starzeją, mają obniżoną odporność organizmu, częściej spotykane są u nich wady serca, wzroku i słuchu.

Zespół Downa w Polsce

Liczbę chorych na zespół Downa osób w Polsce szacuje się na około 60 tysięcy. Warte zaznaczenia jest, że w ostatnich latach wydłużeniu uległa długość życia osób z tą chorobą. Jeszcze 20-30 lat temu takie osoby dożywały najczęściej tylko około 30 lat. Obecnie można spotkać w Polsce przypadki osób z zespołem Downa dożywających 50-60 lat, a średnia długość życia osób z taką przypadłością wydłużyła się do 49 lat.

Zespół Downa nie jest już wyrokiem dla osób chorych i ich rodzin. Osoby z tą chorobą mogą żyć, zdobywać wykształcenie i spełniać się zawodowo, przy odpowiednim wsparciu rodziny i bliskich.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: