Czy doświadczenie nierówności społecznych lub uprzedzeń rasowych w trakcie ciąży wpływa na rozwój połączeń funkcjonalnych ich potomstwa w okresie płodowym?
Życiowe doświadczenie nierówności społecznych lub uprzedzeń rasowych w trakcie ciąży rzutuje nie tylko na zdrowie przyszłej matki, ale też na rozwój połączeń funkcjonalnych ich potomstwa w okresie płodowym. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy w swoim nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma „Neuropsychopharmacology” w listopadzie 2023 roku szczegółowo podzielili się swoimi obserwacjami.
Za pomocą dedykowanych kwestionariuszy przeanalizowali trzy czynniki wpływu:
- doświadczenia akulturacji w II i III trymestrze ciąży,
- doświadczanie dyskryminacji oraz stanów depresyjnych w I, II oraz III semestrze ciąży,
- status społeczno-ekonomiczny 165 badanych kobiet w oparciu o sześć przedziałów.
Uprzedzenia rasowe doświadczane przez matkę a rozwój dziecka, fot. panthermedia
Niemal 9 na 10 badanych było nastolatkami latynoskiego pochodzenia. W przypadku ich dzieci wzięto pod uwagę czynniki, takie jak obwód głowy, wiek ciążowy w chwili urodzenia oraz skalę Apgar w piątej minucie po urodzeniu.
Odkryli oni, że nierówne traktowanie matki w okresie ciąży przez innych ze względu na grupę etniczną lub rasową, płeć, wiek, czy orientację seksualną wiązało się u płodów ze słabszą łącznością w między ciałem migdałowatym, które odpowiada za pamięć emocjonalną oraz zachowania, a korą przedczołową, która wpływa na działanie pamięci roboczej oraz planowanie działań.
U badanych niemowląt zaobserwowali oni także silniejszą łączność między ciałem migdałowatym a zakrętem wrzecionowatym, w którym między innymi znajduje się ośrodek rozpoznawania twarzy i emocji. Naukowcy doszli do wniosku, że to badanie może stanowić dowód na przekazywanie traumy z pokolenia na pokolenie, choć zalecają dalszą eksplorację tego tematu w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia tej tezy.
Doświadczanie uprzedzeń rasowych w ciąży, fot. panthermedia
Wpływ zjawiska dyskryminacji oraz stresu akulturacyjnego, czyli procesu przystosowania się do kultury otoczenia, w którym się przebywa, został szeroko opisany w innych badaniach naukowych.
Wśród negatywnych skutków dyskryminacji i akulturacji dla matki w ciąży, inne badania wymieniają zwiększoną zapadalność na depresję, częstsze występowanie stanów lękowych oraz zwiększenie poziomu stresu. Konsekwencjami trudnych doświadczeń matki w okresie ciąży są także: wyższa śmiertelność noworodków, większe ryzyko przedwczesnego porodu oraz zmniejszona masa urodzeniowa. W Stanach Zjednoczonych, które zamieszkują liczne grupy imigrantów, wpływ stresu akulturacyjnego na imigrantów może sięgać nawet do trzeciego pokolenia.