Rodzice małych dzieci niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy ich pociecha rozwija się w odpowiednim tempie. Gdy pytają o to pediatrów, często zdarza im się słyszeć, że możliwe jest określenie pewnych przedziałów, kiedy dziecko powinno osiągać poszczególne kamienie milowe, jednakże rozwój dzieci przebiegać może bardzo odmiennie. Aspektem, który wzbudza wątpliwości wielu opiekunów, jest odstawienie od pieluchy – kiedy można podjąć pierwsze starania i jak sprawić, by nie były koszmarem dla rodziców i dziecka?
Odpieluchowanie dzieci stanowi trudność niejednego rodzica. W różnych kręgach kulturowych odbywa się ono w różnym wieku (wcześniej zwykle w tych krajach, w których nie ma dużej dostępności pampersów), w Polsce zwykle dzieci są odstawiane od pieluchy w wieku 18.-36. miesięcy.
Kiedy jednak w ogóle można podjąć próby odpieluchowania? Jak nietrudno się domyślić, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tempa rozwoju dziecka. Przyjmuje się jednak, że większość dzieci staje się gotowymi do uwolnienia się od pieluchy około 18.-24. miesiąca życia. Sam wiek to jednak tylko liczba, istotniejsze są pewne zachowania dziecka, które mogą wskazywać na to, iż może być ono gotowe do odstawienia pieluszki.
Odpieluchowanie: kiedy należyz zacząć?, fot. panthermedia
Co sugeruje, że dziecko może zacząć korzystać z nocnika?
Próby odpieluchowania podejmować można przede wszystkim u tych dzieci, które rozumieją i wykonują proste polecenia. Ważne są zachowania dziecka towarzyszące wypróżnieniom, takie jak np. wskazywanie na brudną pieluchę czy sugerowanie, że oddaje stolec (np. kucanie przy tej czynności). Łatwiej odpieluchować będzie dziecko, które jest w stanie naśladować czynności pokazywane mu przez inne osoby.
Kiedy odroczyć odstawienie od pieluchy?
Wielu rodziców wręcz marzy o tym, by ich dziecko zaczęło korzystać z nocnika, istnieją jednak pewne sytuacje, w których z nauką korzystania z toalety powinno się poczekać. Mowa tutaj chociażby o różnych stresujących dzieci wydarzeniach, takich jak np. przeprowadzka czy pojawienie się w domu nowego członka rodziny.
Odpieluchowanie: wskazania i przeciwwskazania, fot. panthermedia
Odpieluchowanie u jednych dzieci przebiega szybciej, u innych wolniej, więć gdy inne maluchy z otoczenia korzystają już z nocnika, nie należy od razu popadać w panikę. Martwić można się zacząć wtedy, gdy dziecko staje się coraz starsze, a nadal nie udaje się go uwolnić od pieluszki – trudności z treningiem czystości związane mogą być bowiem z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak np. zaburzenia ze spektrum autyzmu czy niepełnosprawność intelektualna.