Otyłość u dziewcząt i kobiet może być jednym z czynników przyśpieszających wejście w okres dojrzewania. Do takich wniosków doszła grupa amerykańskich naukowców z Bostonu, Kalifornii i Karoliny Północnej podczas najnowszych badań, których wyniki zostały opublikowane w artykule w czasopiśmie „JAMA Pediatrics” (części „JAMA Open Network”) pod koniec maja 2024 roku.
Badacze przeanalizowali dane dotyczące prawie 72 tysięcy amerykańskich kobiet urodzonych pomiędzy 1950 a 2005 rokiem. Do zbierania danych wykorzystali dane z aplikacji Apple Research zebrane pomiędzy połową listopada 2019 a połową marca 2023 roku. Im młodsze były badane kobiety, tym bardziej wiek pierwszej miesiączki się obniżał. Średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki spadł z 12,5 lat w latach 1950–1969 do 11,9 lat w latach 2000–2005.
W dodatku liczba dziewcząt, które doświadczyły pierwszej miesiączki w wieku mniej niż 9 lat, wzrosła z 0,6% do 1,4%. Wzrost zauważono również w grupie dziewcząt, u których pierwsza miesiączka wystąpiła wcześniej, niż w wieku 11 lat. Ich liczba zwiększyła się z 8,6% do 15,5%. Równocześnie spadła liczba dziewcząt doświadczających pierwszej miesiączki w wieku 16 lat i później. Naukowcy zaobserwowali, że skłonność do przyspieszonego dojrzewania mają przedstawicielki mniejszości rasowych i etnicznych oraz osoby o niskim statusie socjoekonomicznym.
Wczesna menstruacja u kobiet i dziewczynek, fot. panthermedia
Badanie ujawniło również tendencję do wydłużonego czasu występowania nieregularnych cykli menstruacyjnych, licząc od wystąpienia pierwszej miesiączki. Naukowcy sądzą, że może być to efekt działania różnych substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego i nasilających się zaburzeń owulacji, a w konsekwencji – dłuższego dojrzewania tak zwanej osi reprodukcyjnej.
Na podstawie danych o BMI w momencie wystąpienia pierwszej miesiączki podanych przez niemal 10 tysięcy badanych, naukowcy zaobserwowali również związek wczesnej pierwszej miesiączki z podwyższonym wskaźnikiem BMI.
Wczesna pierwsza menstruacja: przyczyny, fot. panthermedia
To nie pierwsze badania na temat związku wcześniejszego dojrzewania z późniejszym stanem zdrowia. Wiele cytowanych badań naukowych wskazuje, że wczesne dojrzewanie zwiększa ryzyko wystąpienia:
- chorób układu krążenia,
- nowotworów,
- samoistnych poronień,
- przedwczesnej śmierci.
W przypadku późnego dojrzewania zauważono wzrost ryzyka złamań w późniejszych latach życia.