Reklama:

Zastosowanie USG u pacjentów w wieku przedszkolnym

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zastosowanie USG u pacjentów w wieku przedszkolnym

PantherMedia

Usg jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjnym bezpiecznym badaniem, które z powodzeniem może być stosowane w stosunku do pacjentów w każdym wieku. Jest to badanie, które może być stosowane jako narzędzie diagnostyczne w kierunku wykrywania zmian podejrzanych nowotworowo, stąd coraz częściej lekarze pediatrzy korzystają z tej techniki badawczej. Co więcej, coraz większa świadomość rodziców powoduje wyrażenie chęci, by ich dzieci były profilaktycznie, corocznie badane za pomocą USG.

Reklama:

USG czyli ultrasonografia jest nieinwazyjnym, bezpiecznym badaniem, które nie wymaga wcześniejszego, medycznego czy farmakologicznego przygotowania. Jest to badanie, z którego coraz częściej korzystają lekarze pediatrzy, gdzie szczególnego znaczenia nabiera ono w kontekście wykrywania nowotworów u dzieci.

Na terenie Warszawy (w dzielnicach Ochota i Mokotów), w 2015 roku przeprowadzone zostało badanie ankietowe, które miało na celu wskazanie częstotliwości korzystania z USG wśród lekarzy pediatrów oraz powodów, jakie stały u podłoża sięgnięcia po tego rodzaju badanie. Anonimowe badania ankietowe prowadzone były od października 2015 do kwietnia 2016 i objęły ankiety od rodziców 336 przedszkolaków, w wieku od 3 do 6 lat. Wśród badanych znalazły 154 dziewczynki i 182 chłopców.

Wyniki ankiet wskazują, że 27% dzieci nie miało nigdy przeprowadzonego badania USG a 32% z badanych, przeszło takie badanie zaledwie jeden raz. Ponad połowa – 52% - skierowana była na badanie przez lekarza pediatrę, a najczęstszym tego powodem była kontrola dziecka zdrowego, czyli dziecka, u którego nie stwierdzono wcześniej patologii lub zaburzeń.
Okolica ciała, jaka badana była najczęściej to jama brzuszna, która była poddana badaniu USG w 52% przypadkach, z czego około 15% wymagało dalszej diagnostyki lub specjalistycznej konsultacji. Część z tych przypadków wymagała także pobytu w szpitalu.

W wynikach badań USG, zmianę która była podejrzana nowotworowo, wykryto w 2% przypadków, przy czym wady wrodzone, badanie USG wykryło u 3% dzieci. Inne, dodatkowe badania obrazowe zostały wykonane u około 27% dzieci.

Zgodnie z otrzymanymi wynikami badań ankietowych, aż 77% rodziców wyraziło chęć, by dziecko miało możliwość korzystania z corocznych profilaktycznych badań USG, co wskazuje na wzrost świadomości rodziców w związku z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem. Jak wskazują otrzymane wyniki z ankiet, podobny trend kształtuje się także wśród lekarzy pediatrów, którzy coraz częściej zlecają wykonanie tego nieinwazyjnego, bezpiecznego badania. [1]

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Przedszkole i szkoła

Gesty katar sluzowy
Witam, czy ktos moze mi pomoc: Niemowle 7 miesiecy ma praktycznie od urodzenia problem z nosem. Jak mala miala tydzien zaczelo jej charczec( bulgotac) w nosie w nocy podczas snu,jednak z nosa nic nie...
Zatkany nos tylko w nocy
W trakcie dnia moja córka cztero letnia oddycha normalnie. Natomiast w nocy dość często budzi się z zatkanym nosem. Wówczas podaję Jej QUIXX i jest ok. Jest tak nie tylko w sezonie grzewczym. Czy pow...
Reklama:
Reklama: