Reklama:

Zespół Reye’a

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Zespół Reye’a

PantherMedia

Wizyta położnej

Zespół Reye’a jest ostrym zaburzeniem obejmującym wiele układów organizmu dziecka. Może on wystąpić po łagodnej infekcji wirusowej takiej jak grypa czy ospa.

Reklama:

Bardzo istotne jest tu wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdyż objawy występują nagle, a rozwój choroby jest bardzo szybki i nawet w kilka godzin, może doprowadzić do śmierci.

Etiologia tej choroby nie jest do końca poznana, choć obserwacje lekarzy pokazały jej związek z infekcjami wirusowymi, po których zespół Reye’a ma swój początek. Zauważono również związek pomiędzy rozwojem choroby a podawaniem aspiryny, salicylanów czy leków przeciwbiegunkowych.

Głównymi objawami zespołu są encefalopatia oraz tłuszczowe zwyrodnienie wątroby. Dochodzi do uszkodzenia mitochondriów, które zaczynają nabrzmiewać powodując obrzęk mózgu oraz tłuszczowe nacieki wątroby, nerek oraz serca. Wzrasta również poziom amoniaku we krwi, co jest skutkiem zaburzenia mechanizmów przetwarzania amoniaku w mocznik.

Pierwszymi objawami są nudności, senność, splątanie, spowolnione EKG oraz zaburzenia czynności wątroby. W II stadium choroby pojawia się agresja, nieadekwatna reakcja na ból, omamy oraz uszkodzenie czynności wątroby. III stadium obejmuje śpiączkę i hiperwentylację przy zachowaniu odruchów gałek ocznych i źrenic. Kiedy odruchy gałek ocznych ustają, możemy mówić o IV stadium. W nim pacjent wpada w pogłębioną śpiączkę, następuje pogłębienie sztywności, dochodzi do uszkodzenia pnia mózgu. Ostatnie, V stadium, to napady drgawkowe, zwiotczenie mięśni, a w końcu, zatrzymanie oddechu. Badania w rozwoju choroby wskazują na podwyższony poziom amoniaku oraz amintransferazy w testach wątrobowych. Ze strony układu krzepnięcia zauważono wydłużenie czasu protrombinowego.[1]

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: