Alergia na roztocza kurzu domowego dotyka co trzeciego Polaka. Czy możemy jej zapobiegać i jakie objawy mogą na nią wskazywać?
Spis treści:
Alergia na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęstszych postaci alergii na świecie. Przyczyną jest prawdopodobnie poprawa izolacji termicznej mieszkań. Uszczelnione okna ograniczają wymianę powietrza i zwiększają wilgotność w pomieszczeniach. Stwarza to najlepsze warunki do życia dla roztoczy, które szczególnie dobrze czują się w ciepłym i wilgotnym otoczeniu – przede wszystkim w łóżku (poszewki, prześcieradła, materace, poduszki), ale także w zasłonach, meblach tapicerowanych, dywanach czy pluszakach. Roztocza unoszą się w powietrzu i są wdychane niepostrzeżenie. W ten sposób alergeny wchodzą w kontakt z błonami śluzowymi oczu i dróg oddechowych. Nie ma niezawodnych środków zapobiegających rozwojowi alergii na roztocza kurzu domowego.
Typowe objawy alergii występują głównie w nocy lub w godzinach porannych, ponieważ najwięcej alergenów wdychamy podczas snu. U dzieci objawy te często nasilają się podczas zabawy zakurzonymi zabawkami, a u dorosłych podczas wykonywania prac domowych, takich jak ścielenie łóżek czy odkurzanie. Roztocza kurzu domowego żyją w każdym gospodarstwie domowym i nie można ich całkowicie usunąć za pomocą konwencjonalnych metod czyszczenia.
Jakie objawy mogą wystąpić podczas alergii na roztocza?
- Cieknący katar oraz napady kichania.
- Zaczerwienienie spojówek z łzawieniem i pieczeniem.
- Świąd oczu i nosa oraz w przewodach słuchowych, uczucie drapania w gardle.
- Suchy kaszel, świszczący oddech, duszność.
- Świąd skóry, egzema, rzadko także pokrzywka.
Objawy są zauważalne tak długo, jak długo dochodzi do kontaktu z alergenem!
Jak przebiega diagnoza alergii na roztocza?
Pierwszym ważnym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, później w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki pacjent kierowany jest do poradni alergologicznej. Następnie przeprowadza się testy alergiczne w celu potwierdzeniu diagnozy.