Od 1980 roku rejestruje się wśród dzieci coraz więcej przypadków alergii, astmy, ADHD i autyzmu. Niektóre statystyki mówią o 50% wzroście tych zaburzeń w ciągu ostatnich 20 lat. Coraz więcej dzieci ma dysleksję oraz różnego rodzaju problemu szkolne. Według niektórych naukowców i lekarzy, problem leży w zachwianiu równowagi wewnętrznego ekosystemu oraz jelitach ("rozszczelnienie barier"). Przyczyną tego stanu są zmiany w środowisku zewnętrznym, stylu życia, diecie, ekspozycji dziecka na toksyny oraz przewlekły stres.
Od niedawna można usłyszeć, że jelita to nasz drugi mózg, dlaczego?
Teoria ta mówi o:
- komunikacji między jelitami a mózgiem,
- roli nerwu błędnego,
- układzie neurohormonalny w jelitach.
Czym jest nerw błędny?
Jest to najdłuższy nerw czaszkowy. Zyskał swą nazwę ze względu na rozległą drogę przebiegu, po której „błądzi” z miejsca na miejsce, wysyłając przy tym włókna nerwowe z pnia mózgu do narządów wewnętrznych. Zapewnia dwustronną komunikację pomiędzy mózgiem a „resztą ciała”.
Nerw błędny to centrum parasympatycznej (układu przywspółczulnego) części układu autonomicznego.
Poprzez komunikację impulsów nerwowych z każdym z narządów nadzoruje ogromną ilość kluczowych dla życia procesów:
- reguluje pamięć, oddech, serce
- inicjuje stan relaksacji,
- uśmierza procesy zapalne,
- zapewnia komunikację między jelitami a mózgiem
fot. panthermedia
Połączenie jelita-mózg
Jelita mają ponad 100 milionów neuronów (podobnie, jak mózg), funkcjonujących mniej lub bardziej od niego niezależnie. Bogata sieć zakończeń nerwowych w ścianie jelit wysyła do mózgu sygnały poprzez nerw błędny. Według badań przekazywanie sygnałów z jelit do mózgu ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych i nastrój.
Układ nerwowy w jelitach wykorzystuje ponad 30 neuroprzekaźników (serotonina, ważny neuroprzekaźnik wykorzystywany przez mózg, jest w 80% wytwarzana w jelicie cienkim), które wpływają na nastrój i zachowania, dlatego gdy coś dzieje się w jelitach, mózg szybko reaguje.
Stan zapalny lub infekcja w jelitach wpływa na zmiany w strukturze mózgu. System trawienny może wysyłać przez nerw błędny zapalne sygnały do mózgu. Przez „nieszczelne jelita” substancje toksyczne mogą przekroczyć barierę krew-mózg, powodując uszkodzenie mózgu.