Choroba Hirschsprunga to jednostka, w której dochodzi do upośledzenia pasażu treści pokarmowej w jelitach. Doprowadza do tego brak pewnych splotów nerwowych w ścianie jelita – czym jednak takie niedostatki są spowodowane? Jakie objawy mogą nasuwać podejrzenie, że dziecko cierpi na chorobę Hirschsprunga i na czym polega leczenie tego schorzenia?
Powyżej wspominano jednak i o innych badaniach. Manometria związana jest z oceną kilku różnych parametrów, z których najważniejsza jest zasadniczo ocena możliwości relaksacji zwieracza wewnętrznego odbytu. Nadal nie opisano jednak metody diagnostycznej, która stanowi złoty standard w rozpoznawaniu choroby Hirschsprunga. Mowa tutaj o badaniach mikroskopowych – otóż pobranie (drogą biopsji) wycinków z tkanki jelit i późniejsze stwierdzenie braku w nich splotów nerwowych umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy choroby Hirschprunga.
Leczenie choroby Hirschsprunga
Obecnie leczenie choroby Hirschsprunga polega na przeprowadzeniu operacji – fragment jelita, w którym brakuje splotów nerwowych, jest resekowany, a następnie pozostałe, te o prawidłowej budowie, części przewodu pokarmowego zostają ze sobą zespolone.
Innym niż operacyjne leczeniem choroby Hirschsprunga medycyna obecnie niestety nie dysponuje. Możliwe jest jednak to, że w przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie – podejmowane są bowiem próby opracowania terapii, bazującej na podawaniu pacjentom komórek macierzystych, dzięki którym powstałyby brakujące sploty nerwowe w jelicie. Zanim jednak takie możliwości lecznicze staną się dostępne, minie zapewne jeszcze trochę czasu – konieczne jest bowiem zarówno sprawdzenie, jaką przeżywalnością mogą się cechować przeszczepione komórki, jak i dokonanie oceny tego, jak dużo takich komórek trzeba by było przeszczepić choremu.