Latem, słońce i ciepło jest dla nas bardzo ważne. Jeśli jednak, temperatura przekracza 30-32 stopnie Celsjusza, upał powoduje, że nasz organizm nie może się do nich przystosować (czujemy się słabo, nie mamy ochoty na jedzenie, pocimy się, szybciej męczymy, zdarzają się nam omdlenia czy przegrzanie organizmu). Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Zatem w sytuacji gdy robi się naprawdę gorąco , należy zastosować wszelkie możliwe sposoby by chronić nasze pociechy przed upałami. W przypadku zauważenie u swojej pociechy jakichkolwiek niepokojących objawów, po tym jak dziecko przebywało na słońcu należy skontaktować się z lekarzem. Nie czekajmy aż objawy ustąpią same.
Dlaczego upały mogą być niebezpieczne dla dzieci?
Wysoka temperatura i ostre słońce mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych a nawet koniczności pozostania z dzieckiem na oddziale szpitalnym. W skrajnych przypadkach może skończyć się to nawet śmiercią dziecka.
Do niebezpiecznych i negatywnych skutków upałów u dzieci zalicza się:
- osłabienie,
- suchość skóry,
- zmniejszenie wydalania moczu,
- odwodnienie,
- suchość w ustach,
- płaczliwość,
- rozdrażnienie,
- odparzenia,
- przegrzanie,
- ból głowy,
- przyspieszony oddech
- utrata przytomności i inne.
W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Upały nie muszą być jednak niebezpieczne dla dziecka, jeśli rodzice, choć trochę pomyślą i postarają się o to by dziecko piło duże ilości napojów, nie pozostawało na słońcu, zawsze miało na główce kapelusz bądź inne nakrycie, było wysmarowane kremem z filtrem, było odpowiednio ubrane czy mogło wejść do wody w celu schłodzenia ciała.